Sektorkolejowy » Zmodernizowany dworzec kolejowy w Sochaczewie otwarty dla podróżnych

Zmodernizowany dworzec kolejowy w Sochaczewie otwarty dla podróżnych

pzez Damian

Podróżni mogą już korzystać z zabytkowego sochaczewskiego dworca kolejowego. Neorenesansowy obiekt przeszedł modernizację w ramach inwestycji PKP S.A. Przebudowa kosztowała ok. 10,1 mln zł brutto.

Jak aktualnie wygląda dworzec w Sochaczewie?

Budynek, który powstał w latach 1901-1902 został przystosowany do obsługi współczesnych podróżnych. Modernizacja została przeprowadzona z dbałością o jego historyczny charakter i zachowanie walorów architektonicznych. Renowację przeszła elewacja zabytku. Na wzór pierwotnej zrekonstruowano stolarkę okienną i drzwiową, a także wymieniono poszycie dachowe – na blachę tytanowo-cynkową. Na fasadzie budynku pojawił się zegar. Ponadto obiekt zyskał nową iluminację.

„Sochaczewski dworzec zyskuje nowe życie, a miasto Sochaczew kolejną piękną wizytówkę. Spółka PKP S.A. zainwestowała ponad 10 mln zł, żeby mieszkańcy Sochaczewa, powiatu sochaczewskiego i wszyscy podróżni otrzymali lepsze i bardziej komfortowe warunki. W Sochaczewie udało się połączyć walory historyczne zabytkowego dworca z nowoczesnymi rozwiązaniami wygodnymi dla podróżnych” – podkreślał  Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

W trakcie realizacji prac modernizacyjnych w pomieszczeniu gospodarczym dworca odsłonięto i zakonserwowano zachowany fragment kolorowej posadzki z ceramicznych płytek wyprodukowanych w fabryce Dziewulski i Lange z Opoczna. Zabezpieczono i wyeksponowano także relikty sztukatorskiej dekoracji sufitu. Ponadto odkryto fragment prostej rozety z uchwytem do zawieszenia żyrandola pośrodku. Brakująca część została uzupełniona.

„Inwestycje dworcowe, które realizujemy jako Polskie Koleje Państwowe S.A., istotnie wpływają na jakość podróży oraz na to, jak postrzegana jest kolej, a dziś ma to duże znaczenie, bo z usług kolei korzysta coraz więcej osób. W 2022 roku odnotowaliśmy rekordową liczbę pasażerów (342,2 mln osób), co jest najlepszym wynikiem od ponad 20 lat” – zaznaczył Krzysztof Mamiński, prezes zarządu PKP S.A. i Grupy PKP.

Dzięki modernizacji nowe oblicze zyskało wnętrze sochaczewskiego dworca. Na parterze zaprojektowano oraz wykonano hol pełniący funkcję poczekalni. Obiekt został wyposażony m.in. w nowe ławki, galoty z aktualnym rozkładem jazdy kolei, elektroniczny system informacji pasażerskiej i oraz nowy system informacji głosowej. Wewnątrz znalazły się również toalety, pomieszczenie z kasami biletowymi przestrzeń pod przyszły lokal gastronomiczny i pomieszczenia biurowe przeznaczone dla jednej ze spółek kolejowych.

„Modernizacja zabytkowego dworca w Sochaczewie wyniosła ponad 10 mln zł i została dofinansowana z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020 w ramach polityki spójności. Udział pochodzący z funduszy europejskich wynosi prawie 7 milionów zł netto. Modernizacja infrastruktury kolejowej ma bezpośrednie przełożenie na jej zrównoważony charakter i jest zgodna z Europejskim Zielonym Paktem. Modernizacja dworca w Sochaczewie gwarantuje wygodę i bezpieczeństwo pasażerom, co z pewnością zachęci więcej osób do korzystania ze zrównoważonych środków transportu” – powiedziała Angela Martinez Sarasola, naczelnik Wydziału do spraw Polski w Dyrekcji Generalnej do spraw Polityki Regionalnej i Miejskiej.

Ekologiczny dworzec przyjazny dla wszystkich

W ramach przebudowy budynek dworca w Sochaczewie został pozbawiony barier architektonicznych i został przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Wprowadzono liczne usprawnienia m.in. specjalne ścieżki naprowadzające dla niewidomych i niedowidzących oraz oznakowanie w alfabecie Braille’a.

Zamontowano stolarkę okienną i drzwiową o niskim stopniu przenikalności cieplnej oraz ocieplono dach obiektu. Na terenie całego kompleksu zamontowano energooszczędne oświetlenie. Zainstalowano także BMS (Building Management System), który nadzoruje wszystkie instalacje i urządzenia na dworcu w celu optymalizacji zużycia wody, energii elektrycznej i cieplnej. O bezpieczeństwo podróżnych dbają nowoczesne systemy bezpieczeństwa.

Nowe oblicze zyskało najbliższe otoczenie dworca – przebudowano układ komunikacyjny, a wzdłuż frontowej fasady budynku powstały miejsca postojowe dla osób z niepełnosprawnościami. Pojawiły się również 2 wyspowe perony dla autobusów, postój taksówek i 9 miejsc parkingowych. Przy obiekcie zbudowano wiatę rowerową. Ponadto uporządkowana została zieleń i zamontowano nowe elementy tzw. małej architektury.

Wykonawcą inwestycji Polskich Kolei Państwowych S.A. była firma P.P.H.U. SOCHBUD S.C. z Sochaczewa. Dokumentację projektową przygotowała pracownia Demiurg z Poznania.

Autor: Damian Malesza
Fot. PKP SA

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz