VI Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna Turnouts 2024 związana z projektowaniem, budową i utrzymaniem rozjazdów szynowych odbędzie się w dniach 15-17 maja br. w hotelu BOSS na warszawskim Miedzeszynie. W wydarzeniu udział wezmą projektanci, producenci rozjazdów i sprzętów pomiarowych, naukowcy, diagności układów kierunkujących ruch pojazdów szynowych, pracownicy nadzoru technicznego, specjaliści oraz przedstawiciele państwowych i komercyjnych spółek kolejowych. Wydarzenie odbędzie się pod egidą medialną SektoraKolejowego.
Organizatorzy konferencji – Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Komunikacji Rzeczpospolitej Polskiej Zarząd Krajowy (SITK RP) oraz Unia Europejskich Stowarzyszeń Inżynierów Kolejowych (UEEIV) we współpracy z warszawskim oddziałem SITK RP kontynuuje inicjatywę wydarzenia koncentrującego się na omówieniu szeregu zagadnień dotyczących zarówno aktualnej problematyki, jak również prezentacji najnowszych technologii z dziedziny rozjazdów szynowych. Tegoroczna edycja wydarzenia skupia się w szczególności na rozwiązaniach dla kolei dużych prędkości (KDP) oraz zależności napęd – zwrotnica. W kontekście utrzymania eksploatacyjnego oraz najkrótszego czasu zabudowy, kluczową rolę odgrywają zarówno aspekty ekonomiczne, jak i techniczne.
Program konferencji i zakres tematyczny
Szeroki program konferencji został przygotowany w sposób gwarantujący uczestnikom obfitą zawartość merytoryczną. Jego zakres obejmuje panele dyskusyjne, sesje oraz prezentacje innowacyjnych rozwiązań. Odbędą się one w ramach odrębnych bloków tematycznych:
- rozjazd jako kluczowy element toru kolejowego
- monitorowania i diagnostyka rozjazdów – najnowsze rozwiązania
- utrzymanie rozjazdów
- technologia zabudowy i logistyka
- certyfikacja rozjazdów dla KDP
- rozjazdy –badania, wyzwania i potrzeby sektora kolejowego
Prelegenci porozmawiają o wdrażaniu innowacyjnych technologii i ryzyku, które jest z tym związane. Przedmiotem debat będzie także systemowe podejście do tematu dostaw rozjazdów – jako wyrobu zintegrowanego z systemami sterowania ruchem kolejowym (SRK), ogrzewania ruchomych elementów czy też monitorowania ich stanu. Istotnym elementem programu będzie także dyskusja o rozwoju procesów wytwarzania oraz instalacji układów kierunkujących ruch pojazdów szynowych.
Szczegółowy program TUTAJ.
Kluczowe cele konferencji poświęconej rozjazdom szynowym to m.in.:
- przedstawienie zagadnień technicznych, ekonomicznych, organizacyjnych i prawnych, które dotyczą środowisk związanych z utrzymaniem tego newralgicznego elementu drogi szynowej
- integracja środowisk transportowych zarówno w Polsce, jak i za granicą
- omówienie roli projektanta i zadań diagnostyki oraz służb utrzymania infrastruktury m.in. w kontekście trwałości produktu
W efekcie możliwe będzie zunifikowanie najważniejszych procedur w zakresie odbiorów technicznych, a także metod i technik pomiarowych oraz interpretacji wyników badań. Wydarzenie przyczyni się również do zawiązania i rozwoju współpracy pomiędzy ośrodkami naukowymi, a także wsparcia procesu certyfikacji technik oraz przyrządów.
Link do wydarzenia na LinkedIn.
Więcej informacji o wydarzeniach organizowanych przez SITK RP można znaleźć:
- Zakopane: Trwa konferencja INFRASZYN 2024
- Kulisy posiedzenia Krajowej Komisji Przewozów Intermodalnych SITK
- Warszawa: spotkanie Krajowej Komisji Przewozów Intermodalnych SITK RP
- Podsumowanie konferencji NOVKOL 2023
- IV Spotkania Diagnostyczne Infrastruktury Szynowej w Warszawie przeszły do historii
Sprawdź również:
Autor: Damian Malesza