W przeddzień 15. edycji Międzynarodowych Targów Kolejowych TRAKO (18 września br.) na terenie gdańskiego Centrum Wystawienniczo-Kongresowego AmberExpo odbywa się seminarium pn. „Nowe obowiązki podmiotów kolejowych”. Wydarzenie jest odpowiedzią na przyjęte w tym roku nowe wymagania specyfikacji TSI, w których zaszedł szereg zmian m.in. w zakresie wymagań technicznych, formalno-prawnych oraz proceduralnych. Dotyczą one zarządców infrastruktury kolejowej, producentów, przewoźników oraz przedsiębiorstw wykonawczych.
W efekcie przyjęcia w grudniu ur. dyrektywy NIS-2, w najbliższym czasie wejdą w życie również ważne zmiany w zakresie obowiązków podmiotów kolejowych. W praktyce oznacza to, iż zarządcy i przewoźnicy będą zobligowani do identyfikowania ryzyk cyfrowych oraz przeciwdziałania im, a także raportowania cyfrowych zdarzeń.
Seminarium zostało podzielone na dwie części. Pierwsza z nich jest poświęcona aktualnym wymaganiom technicznym i proceduralnym. Poruszone zostaną m.in. kwestie związane z dokumentacją, która je definiuje, obowiązkami i wyzwaniami w zakresie weryfikowania zgodności taboru z przytorowymi instalacjami Europejskiego Systemu Sterowania Pociągiem i łączności radiowej (konfiguracje ESC/RSC), a także jego nowym wzorcem tego systemu. Ponadto zakres tematyczny obejmuje przyszły standard łączności ruchomej dla kolei, a dokładniej wymagania dla 5G dla transportu szynowego i zasady migracji do nowego rozwiązania, zgodnie ze specyfikacją TSI CCS 2023.
Wśród tematów poruszanych w trakcie drugiej części seminarium zaplanowano:
- ocena wraz z wyceną ryzyka w świetle regulacji kolejowych (zgodnie z rozporządzeniem CSM RA oraz w kontekście norm CENELEC w zakresie niezawodności i bezpieczeństwa – norm RAMS)
- nowe wymagania dla zarządców infrastruktury kolejowej i przewoźników związane z wdrożeniem „dyrektywy w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa” (dyrektywa NIS-2)
- wymagania w zakresie cyberbezpieczeństwa dla nowego oraz istniejącego już pasażerskiego taboru kolejowego
Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie na rzecz Interoperacyjności i Rozwoju Transportu Szynowego (SIRTS).
Więcej informacji o 15. edycji Międzynarodowych Targów Kolejowych TRAKO można znaleźć:
- TRAKO 2023 – spotkanie liderów branży transportu szynowego
- TRAKO 2023 – co zaprezentują producenci pojazdów szynowych?
O poprzedniej edycji spotkania liderów branży kolejowej pisaliśmy m.in.:
- TRAKO 2021 już za tydzień! Co zaprezentują nam wystawcy?
- Trzeci dzień targów TRAKO 2021 dobiegł końca
- Innowacyjne rozwiązania techniczne podnoszące poziom bezpieczeństwa na kolei zaprezentowane podczas TRAKO
- TRAKO 2021 – podsumowanie (FILM)
Autor: Damian Malesza
Fot. SektorKolejwy