Sektorkolejowy » Majówka 2024 – przygotuj się na bezpieczną podróż

Majówka 2024 – przygotuj się na bezpieczną podróż

pzez Damian

Majówka to czas, kiedy drogi „pulsują” życiem podróżnych, spragnionych relaksu z rodziną czy przyjaciółmi. Jednak zanim wyruszysz w trasę zaplanuj ją tak, aby była ona nie tylko przyjemna, ale przede wszystkim bezpieczna, by nie spotkała nas po drodze przykra niespodzianka. Oto kilka kluczowych wskazówek, których warto przestrzegać pokonując drogi przecinające się z torami kolejowymi:

  1. Sprawdź stan techniczny pojazdu. Zanim ruszysz w drogę, upewnij się, że twój pojazd jest w doskonałym stanie technicznym. Sprawdź hamulce, oświetlenie oraz opony. Niedopuszczalne jest ryzykowanie zdrowia bądź życia z uszkodzonymi lub zużytymi częściami.
  2. Zaplanuj trasę i przystanki. Przed wyjazdem dokładnie zaplanuj trasę oraz przystanki w razie potrzeby. Unikaj jazdy na złamanie karku i zachowaj rozsądek, gdy zatrzymujesz się w celu odpoczynku. Długie godziny jazdy mogą wpłynąć negatywnie na twoją koncentrację i refleks, co może być niebezpieczne zwłaszcza przy pokonywaniu przejazdów.
  3. Obserwuj drogę i stosuj się do wskazań znaków drogowych. Przypomnij sobie ich znaczenia i zachowuj się zgodnie z nimi. Przejazdy są obszarem, gdzie bezwzględnie należy zachować szczególną ostrożność. Pamiętaj: pociąg ma zawsze pierwszeństwo! Nawet karetka pogotowia czy policja, jadąc „na sygnale”, musi się zatrzymać przed przejazdem, kiedy zbliża się pociąg.
  4. Jeśli widzisz tory, zawsze spodziewaj się pociągu. Nawet pozornie nieużywane trasy bywają wykorzystywane przez składy towarowe, a rozkłady jazdy się zmieniają. Jeżdżenie „na pamięć” grozi tragedią.
  5. Jeśli zatrzymujesz się przed przejazdem, upewnij się, że masz wystarczająco dużo miejsca, aby nie zablokować torów. Zbyt bliskie zatrzymanie się przed przejazdem może prowadzić do poważnych wypadków, zwłaszcza gdy sytuacja wymaga natychmiastowego manewru.
  6. Bądź czujny i uważny. Podczas zbliżania się do przejazdu, zachowuj szczególną czujność. Wstrzymaj rozmowy telefoniczne, ogranicz głośność radia i skoncentruj się wyłącznie na drodze. Kiedyś nadjeżdżający pociąg można było usłyszeć z ponad kilometra. Dzisiaj pociągi są znacznie cichsze i mogą pojawić się znienacka.
  7. Nie ryzykuj. Jeśli widzisz, że sygnalizator miga pulsującym czerwonym światłem, nie próbuj przejechać przez przejazd. Poczekaj aż pociąg przejedzie, a światła zabraniające wjazdu na przejazd zostaną wyłączone.
  8. Stosuj zasadę ograniczonego zaufania. Dróżnik mógł zasłabnąć, a sygnalizacja świetlna lub rogatki ulec awarii. Zawsze uważnie rozejrzyj się przed wjechaniem na przejazd.

Podsumowując, podróżowanie w okresie majówki może być zarówno ekscytujące, jak i ryzykowne. Pamiętaj o kluczowych zasadach bezpieczeństwa drogowego, pokonując trasę, którą przecinają tory kolejowe. Twoje bezpieczeństwo oraz bezpieczeństwo innych uczestników ruchu drogowego powinno być zawsze najwyższym priorytetem. A jeżeli już jesteś świadkiem niebezpiecznej sytuacji skorzystaj z Żółtej Naklejki PLK. Każdy przejazd w Polsce, zarządzany przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., jest dodatkowo oznakowany żółtą naklejką. Znajdziesz ją od wewnętrznej strony krzyży św. Andrzeja lub na napędach rogatek. Naklejka posiad trzy istotne informacje: indywidualny numer przejazdu składający się z 9 cyfr, numer alarmowy 112 i numery telefonów „w razie awarii”. W sytuacji kiedy samochód zostanie unieruchomiony między rogatkami w wyniku awarii, kiedy już doszło do wypadku i musimy ratować czyjeś życie lub kiedy widzimy na torach przeszkodę, powinniśmy zadzwonić pod numer alarmowy 112. Z kolei numery awaryjne wybieramy, jeśli zauważymy usterkę techniczną, np. wyłamaną rogatkę, uszkodzone oznakowanie lub sygnalizator świetlny. Zgłaszając zagrożenie, podajemy indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu, umieszczony na Żółtej Naklejce PLK, co pozwoli na precyzyjną identyfikację lokalizacji i znacznie ułatwi służbom kolejne działania. 

Źródło: Bezpieczny Przejazd
Fot. JBCrew

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz