We wtorek 19 września br. w ramach jubileuszowej – 15. edycji Międzynarodowych Targów Kolejowych największy przewoźnik pasażerski w Polsce premierowo przedstawił nowe urządzenie samoobsługowe umożliwiające zakup biletów.
Polregio to jeden z liderów we wdrażaniu urządzeń samoobsługowych w sektorze kolejowym. Jako pierwsze przedsiębiorstwo wprowadziło do powszechnego użytku videomaty, które uzupełniają istniejącą już sieć tradycyjnych kas biletowych. Zyskują one na znaczeniu w dzisiejszej gospodarce, która z dnia na dzień zmienia się w wyniku postępującej cyfryzacji. Taka forma zakupu biletu jest wyjątkowo wygodna dla współczesnych podróżnych.
Jak podkreśla Adam Pawlik – prezes Polregio, sprzedaż z wykorzystaniem nowych technologii i kanałów zdalnych dynamicznie rośnie. Przez ostatnie 3 lata spółka zwiększyła liczbę biletów sprzedawanych za pośrednictwem kanałów elektronicznych aż trzykrotnie, zatem przewoźnik stawia na automatyzacje procesu ich sprzedaży. Okazuje się, że w drugim kwartale 2023 r. ze zdalnych kanałów sprzedaży skorzystało 35% klientów Polregio.
„Dostępne prognozy pokazują, że do 2030 roku łączny udział automatów biletowych według liczby sprzedanych biletów będzie wyższy niż w przypadku stacjonarnych kas biletowych, co będzie wynikało z dalszego procesu cyfryzacji i digitalizacji oraz zmiany pokoleniowej. Videomaty na kolei eliminują istotną lukę w procesie automatyzacji sprzedaży, pozwalając na zachowanie kontaktu z drugim człowiekiem w procesie zakupu biletu” – informuje Adam Pawlik.
Największy przewoźnik pasażerski w Polsce oficjalnie zaprezentował dwa rodzaje videomatów stacjonarnych. Jeden z nich to zupełnie nowy model urządzenia, które jest w pełni przystosowane do działania na zewnątrz.
Aktualnie nowe videomaty można znaleźć na dworcach kolejowych w województwach: wielkopolskim, opolskim, pomorskim oraz lubelskim. Zgodnie z deklaracjami Polregio do końca br. urządzenia tego typu pojawią się także w innych regionach Polski.
Na targach przewoźnik zaprezentował również biletomaty mobilny. Pierwsze 30 egzemplarzy tego modelu zostanie zainstalowane w pociągach Polregio kursujących na liniach kolejowych w Wielkopolsce.
„Rozszerzamy ofertę handlową Polregio o nowe kanały sprzedaży z myślą o naszych pasażerach. Obecnie mamy ok. 120 kas stacjonarnych oraz ok. 90 biletomatów i 10 nowoczesnych videomatów, które w ramach pilotażu wprowadziliśmy jeszcze w październiku 2022 r. Do końca roku będziemy mieć ok. videomatów oraz blisko 30 mobilnych biletomatów. Co ważne, videomaty są czynne całą dobę jak klasyczne biletomaty, a dodatkowo w godz. 6-22 umożliwiają zakup biletu jak u kasjera w okienku kasowym. Dla osób, które się spieszą, zakup biletu będzie możliwy bezpośrednio w pociągu, w naszym nowym biletomacie mobilnym” – podkreśla Adam Pawlik.
O uruchomieniu videomatów przez Polregio pisaliśmy:
Więcej informacji o 15. edycji Międzynarodowych Targów Kolejowych TRAKO można znaleźć:
- TRAKO 2023 – spotkanie liderów branży transportu szynowego
- TRAKO 2023 – co zaprezentują producenci pojazdów szynowych?
O poprzedniej edycji spotkania liderów branży kolejowej pisaliśmy m.in.:
- TRAKO 2021 już za tydzień! Co zaprezentują nam wystawcy?
- Trzeci dzień targów TRAKO 2021 dobiegł końca
- Innowacyjne rozwiązania techniczne podnoszące poziom bezpieczeństwa na kolei zaprezentowane podczas TRAKO
- TRAKO 2021 – podsumowanie (FILM)
Autor: Damian Malesza
Fot. SektorKolejowy