Mieszkańcy Sosnowca oraz 11 miejscowości między Częstochową a Chorzewem Siemkowicami zyskają lepsze warunki podróży. Zarządca infrastruktury ogłosił przetargi na przygotowanie projektów i realizację prac w ramach „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021 – 2025”.
Mieszkańcy Sosnowca i Jaworzna zyskają lepszy dostęp do pociągów poprzez budowę nowego przystanku Sosnowiec Centrum Handlowe/ Jęzor. Nowy obiekt zapewni mieszkańcom lepszy dojazd m.in. do dużego centrum handlowego. Z możliwości podróży pociągiem skorzystają także pasażerowie z ograniczoną możliwością poruszania się. Przystanek zostanie zlokalizowany na linii kolejowej Katowice – Kraków.
Nowe przystanki na terenie woj. śląskiego – Częstochowa Rząsawa, Mykanów, Cykarzew Stary, Cykarzew Północny, Stary Broniszew oraz łódzkiego – Ważne Młyny, Nowa Brzeźnica, Pieńki Dubidzkie, Strzelce Wielkie, Wistka, Biała zwiększą dostęp do kolei na linii kolejowej nr 146 Wyczerpy – Chorzew Siemkowice. Dla mieszkańców poprawi się komfort podróży m.in. do Częstochowy.
Na wszystkich peronach przewidziano wiaty, ławki, gabloty informacyjne i oświetlenie LED. Przystanki będą w pełni dostosowane do potrzeb osób mających trudności z poruszaniem się. Wypukła faktura ze ścieżkami naprowadzającymi na antypoślizgowej nawierzchni pomoże w dojściu na pociąg niewidomym pasażerom. Zachętą do ekologicznych podróży – łączenia kolei i rowerów – będą stojaki w obrębie peronów.
– „Rządowy program budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021 – 2025” to sukcesywne niwelowanie wykluczenia komunikacyjnego i zapewnianie dogodnego dostępu do kolei w całej Polsce. W woj. śląskim i łódzkim mieszkańcy zyskają nowe przystanki. Oczekiwany standard podróży zachęci do regularnych przejazdów pociągiem, najbardziej ekologicznym środkiem transportu – mówi Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.
– Dzięki nowym peronom z „programu przystankowego” mieszkańcy woj. śląskiego i łódzkiego, także osoby mające trudności z poruszaniem się, zyskają lepsze możliwości podróży pociągiem. Inwestycje m.in. w Sosnowcu i Częstochowie pozwolą na pełniejsze wykorzystanie linii kolejowych, co zwiększy atrakcyjność kolei w regionie – mówi Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ogłosiły przetargi na budowę łącznie 12 obiektów na terenie woj. śląskiego i łódzkiego. Podróżni skorzystają z efektów na przełomie 2024 i 2025 r.
W województwie śląskim w ramach tzw. Programu Przystankowego, na etapie przygotowania dokumentacji przetargowej jest budowa nowych przystanków w Zabrzu: Zabrze Północ i Zabrze Maciejów na linii kolejowej Gliwice – Bytom oraz modernizacja peronu w Radlinie (przystanek Radlin Obszary) na linii kolejowej Rybnik – Wodzisław Śląski.
„Program przystankowy” poprawia dostęp do kolei w regionie
Łącznie w woj. śląskim w ramach Programu zostanie zrealizowanych 20 zadań przystankowych. Podróżni korzystają już z 1 nowego przystanku – Koniecpol Centrum i zmodernizowanych 4 przystanków – Rybnik Niedobczyce, Rybnik Niewiadom, Rybnik Paruszowiec i Warszowice. W realizacji są umowy na roboty dla 6 zadań przystankowych: Katowice Kostuchna, Katowice Murcki, Katowice Ochojec, Katowice Podlesie Dąbrowa, Pawłowice Śląskie Centrum i Wodzisław Śląski Centrum.
Rada Ministrów przyjęła 19 maja 2021 r. uchwałę w sprawie ustanowienia „Rządowego Programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025”, przedłożoną przez Ministra Infrastruktury. Program przyczyni się do ograniczenia wykluczenia komunikacyjnego i umożliwi pasażerom dostęp do kolejowej komunikacji wojewódzkiej i międzywojewódzkiej. Na ten cel przeznaczono ponad 1 mld zł. Program został ogłoszony w maju 2020 r. Środki zostaną wykorzystane m.in. na wybudowanie lub zmodernizowanie przystanków kolejowych, a także sfinansowanie zadań związanych z dostępnością miejsc parkingowych dla podróżnych.
Źródło: PKP PLK S.A.