Sektorkolejowy » Rozpoczął się XI. Tydzień Bezpieczeństwa

Rozpoczął się XI. Tydzień Bezpieczeństwa

pzez Damian

13 maja br. rozpoczął się XI. Tydzień Bezpieczeństwa. To największa w Polsce inicjatywa na rzecz poprawy bezpieczeństwa na budowach w naszym kraju. Organizatorem akcji jest Porozumienie dla Bezpieczeństwa w Budownictwie. Tegorocznej edycji towarzyszy hasło: „WSZYSTKO W PORZĄDKU. #OGARNIĘTE”.

Budownictwo jest branżą przodującą w niechlubnej statystyce wypadków przy pracy, wyprzedzając pod tym względem nawet górnictwo. Aby odwrócić ten niekorzystny trend, w 2010 roku powstał projekt o nazwie Porozumienie dla Bezpieczeństwa w budownictwie, zrzeszający największych wykonawców infrastruktury w naszym kraju.

Wspólnie prowadzona przez liderów branży inicjatywa, ma na celu promowanie dobrych praktyk oraz eliminowanie niewłaściwych zachowań na placach budowy.

Grupa Budimex – lider budownictwa infrastrukturalnego w Polsce – z tą myślą rozpoczęła ‎bezpieczny tydzień na wszystkich budowach. Od poniedziałku na kolejowych budowach: stacja Warszawa Zachodnia, stacja Ełk oraz port morski w Gdyni, z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej ‎przeszkolonych zostało kilkudziesięciu pracowników.

Chcemy, aby nasi pracownicy byli wykwalifikowani w tym zakresie, a w razie sytuacji kryzysowej ‎potrafili sprawnie i skutecznie reagować. […] Pod hasłem „Wszystko w porządku. #Ogarnięte”, skupiamy ‎się również na konieczności utrzymania porządku na budowie i pod tym kątem dokonaliśmy ‎przeglądu wszystkich stanowisk pracy, który podsumowała Wizyta Bezpieczeństwa Wyższego ‎Kierownictwa budowy. – Anna Adamiec Główny Specjalista ds. BHP.

Jasny cel – zero wypadków na budowach

Na stacji Warszawa Zachodnia, kierownictwo budowy zorganizowało dla pracowników szkolenie z praktycznego stosowania środków ochrony ‎indywidualnej przed upadkiem z wysokości, ewakuacji z przestrzeni zamkniętych oraz zasadności ‎stosowania środków ochrony indywidualnej. Pracownicy mogli ‎zobaczyć m.in. zrzuty manekina w uprzęży wraz z linkami bezpieczeństwa, pomiar sił występujących ‎podczas upadku oraz zrzuty różnych przedmiotów na hełmy ochronne i analizę uszkodzeń.‎

Na przebudowywanej magistrali kolejowej E65 na odcinku Tychy – Most Wisła, przeprowadzono szkolenie podnoszące świadomość w zakresie zagrożeń i niebezpieczeństw związanych z pracą w pobliżu napowietrznych linii elektroenergetycznych, w szczególności sieci trakcyjnej. Pracownicy uzyskali niezbędną wiedzę dotyczącą bezpiecznej pracy i systemów zabezpieczających podczas robót przy urządzeniach elektroenergetycznych sieci trakcyjnej.

Ambasador inicjatywy

Wydawnictwo Sektor Kolejowy jako aktywny sygnatariusz Deklaracji w sprawie rozwoju kultury bezpieczeństwa w transporcie kolejowym, wspiera wszelkie inicjatywy mające na celu poprawę poziomu bezpieczeństwa. Zależy nam, aby sukcesywnie podnosić świadomość uczestników ruchu kolejowego i drogowego oraz pracowników budowlanych, promując dobre praktyki. O bezpieczeństwie należy pamiętać nie tylko w pracy, ale również w czasie wolnym.

Wszystkie informacje i materiały pomocne przy organizacji i promowaniu Tygodnia dostępne są na stronie Porozumienia: www.porozumieniedlabezpieczenstwa.pl 

Autor: Jan Bytnar

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz