Sektorkolejowy » Podkarpackie: zmodernizowany dworzec Stalowa Wola Rozwadów otwarty dla podróżnych

Podkarpackie: zmodernizowany dworzec Stalowa Wola Rozwadów otwarty dla podróżnych

pzez Damian

W piątek 8 września br. w Stalowej Woli Rozwadowie oddano do użytku zabytkowy dworzec kolejowy. Z tej okazji zorganizowano także piknik kolejarski. Obiekt przeszedł gruntowny remont w ramach inwestycji PKP S.A. Całkowita wartość przedsięwzięcia wyniosła 15,3 mln zł brutto.

Historia dworca Stalowa Wola Rozwadów

Budynek dworca w Stalowej Woli Rozwadowie powstał 30 października 1887 r. W tym samym czasie oddano do eksploatacji linię kolejową biegnącą z Dębicy do Rozwadowa wraz z odgałęzieniem do Nadbrzezia. Pokaźny obiekt przeznaczony do obsługi pasażerów kolei cechował się dwoma ryzalitami od frontu oraz niewielkich rozmiarów przybudówką od strony północnej. W listopadzie 1899 r. linia kolejowa połączyła Rozwadów z Przeworskiem. Wtedy też dworzec został rozbudowany w kierunku północno-zachodnim. Drugi segment budynku połączono ze starym budynkiem parterowym – łącznikiem, a obiekt został zachowany w jednolitym stylu architektonicznym.

Jak wygląda dworzec po przebudowie?

Aktualnie obiekt zlokalizowany w Stalowej Woli zyskał zupełnie nowe oblicze. Dworzec stanowi jeden budynek, który został kompleksowo zmodernizowany z troską o jego historyczny charakter. Renowację przeszła m.in. elewacja wraz ze znajdującymi się na niej detalami architektonicznymi m.in. w postaci gzymsów oraz opasek okalających okna i drzwi. Na elewacji zamontowano przestrzenne, podświetlane napisy „Stalowa Wola Rozwadów” wraz z logotypem Polskich Kolei Państwowych S.A., a na elewacji południowo-wschodniej odtworzono historyczny napis „Rozwadów”.

„Wybudowany pod koniec XIX w. dworzec w Stalowej Woli Rozwadowie odzyskał historyczne piękno i ponownie służy mieszkańcom. To kolejny dworzec w województwie podkarpackim, który udostępniliśmy podróżnym w ramach aktualnego Programu Inwestycji Dworcowych – od 2020 r. podróżni mogą korzystać z nowego dworca Sędziszów Małopolski, a w 2021 otworzyliśmy nowy dworzec Czarna Tarnowska i zmodernizowany obiekt w Radymnie” – podkreślał dr Rafał Zgorzelski, członek zarządu PKP S.A.

Zmieniła się również przestrzeń obsługi podróżnych – poczekalnię umiejscowiono na parterze północnej części budynku. Wewnątrz pojawiły się m.in. gabloty z aktualnym rozkładem jazdy kolei, elektronicznie tablice przyjazdów i odjazdów pociągów, kosze oraz ergonomiczne ławki. Pozostałą przestrzeń przeznaczono na toalety, pomieszczenie kasy biletowej oraz niewielkich rozmiarów lokal komercyjny. Na pierwszym piętrze znalazły się pomieszczenia dla spółek kolejowych i posterunek Straży Ochrony Kolei (SOK).

„Przebudowany dzięki środkom europejskim dworzec Stalowa Wola Rozwadów to przykład tego, jak Unia Europejska wspiera rozwój zrównoważanego transportu, jednocześnie chroniąc dziedzictwo historyczne. Gratulujemy realizacji tak wspaniałej inwestycji łączącej zachowanie pamięci historycznej z nowoczesnością. Zmodernizowany dworzec zwiększy wygodę podróżowania i zachęci mieszkańców Stalowej Woli do wybrania ekologicznego środka transportu, jakim jest pociąg” – powiedziała  Angela Martinez-Sarasola, kierownik Wydziału Polskiego w Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej Komisji Europejskiej.

Ekologiczny dworzec przyjazny dla wszystkich

W ramach przebudowy dworca Stalowa Wola Rozwadów zlikwidowano wszystkie bariery architektoniczne. Wprowadzono także wiele usprawnień dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej m.in. w postaci specjalnych ścieżek naprowadzających, wind, dotykowych map dworca oraz oznaczeń w alfabecie Braille’a.

Obiekt jest ogrzewany za pomocą niskoemisyjnych kotłów gazowych. Proces ten będzie wspierany przez wentylację z odzyskiem ciepła. W celu ograniczenia jego strat zamontowano nową stolarkę okienną i drzwiową, a także kurtyny powietrzne przy wejściach do holu. Na terenie obiektu zainstalowano również energooszczędne oświetlenie zrealizowane w technologii LED wraz z automatyką sterującą. Tradycyjnie już instalacjami i urządzeniami w budynku zarządza system BMS (Building Management System), który optymalizuje zużycie energii cieplnej, elektrycznej oraz wody. Budynek został wyposażony także systemy: monitoringu, kontroli dostępu, przeciwpożarowe oraz sygnalizacji włamania i napadu.

„Udostępniając podróżnym po modernizacji zabytkowy dworzec Stalowa Wola Rozwadów, przywracamy pamięć o roli, jaką kolej odegrała w rozwoju Podkarpacia. Jestem przekonany, że obiekt ten nie tylko poprawi standard obsługi pasażerów, ale także przyczyni się do budowy silnej pozycji gospodarczej całego regionu” – zaznaczył Rafał Weber, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Za wykonanie dokumentacji projektowej i prac budowlanych w ramach inwestycji PKP S.A. odpowiedzialne było konsorcjum firm TEXOM sp. z o.o. oraz AJ Profibud sp. z o.o. sp.k.

Więcej informacji o przedsięwzięciach Polskich Kolei Państwowych realizowanych w ramach Programu Inwestycji Dworcowych można znaleźć:

Autor: Damian Malesza
Fot. PKP S.A.

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz