Sektorkolejowy » Mazowieckie: Dworzec w Dobczynie oddany do użytku

Mazowieckie: Dworzec w Dobczynie oddany do użytku

pzez Adrian

W piątek 24 marca br. nowy dworzec kolejowy w miejscowości Dobczyn (woj. mazowieckie) został udostępniony podróżnym. Inwestycja PKP S.A. kosztowała 5,5 mln zł brutto. Inwestycja była realizowana w formule „Projektuj i buduj”.

Innowacyjny Dworzec Systemowy

Dworzec kolejowy w Dobczynie charakteryzuje się minimalistyczną i funkcjonalną formą architektoniczną z wyraźnie dominującą wieżą zegarową. Obiekt składa się z 2 części. W pierwszej z nich umiejscowiono przestrzeń obsługi podróżnych. Zaprojektowano ją zgodnie z aktualnymi trendami. Wewnątrz dominuje jasna kolorystyka. Dzięki zastosowaniu wielkoformatowych szklanych witryn do środka dostaje się dużo dziennego światła. Klimatyzowana poczekalnia została wyposażona m.in. w gabloty z aktualnym rozkładem jazdy kolei, ławki oraz elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów. Tuż obok niej znajdują się toalety.

W drugiej części dworca zlokalizowano lokal przeznaczony na wynajem, natomiast pod zadaszeniem zamontowano stojaki rowerowe wraz ze stacją naprawy jednośladów. Elewacja budynku została wykończona płytami systemowymi w kolorze słomkowym.

Otwarcie dworca w Dobczynie to kolejny element wielkiej modernizacji polskiej kolei. Mieszkańcy powiatu wołomińskiego zyskali dzięki temu dostęp do bezpiecznej i ekologicznej infrastruktury kolejowej oraz komfort podróży na trasie do Warszawy i Białegostoku. Mam nadzieję, że zrealizowany w formule Innowacyjnego Dworca Systemowego budynek stanie się wizytówką Dobczyna oraz ułatwi pasażerom podróżowanie koleją na transgranicznym szlaku kolejowym Rail Baltica. Wszystko to dzięki Programowi Inwestycji Dworcowych, w ramach którego polski rząd przeznaczy do końca 2023 r. około 3 mld zł na modernizację blisko 200 dworców” – powiedział Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Rozwój infrastruktury kolejowej i poprawa komfortu podróżnych jest niezwykle ważna dla mieszkańców naszego powiatu, którzy codziennie korzystają z transportu kolejowego w drodze do pracy, szkoły czy na uczelnie. Dziękuję panu ministrowi Andrzejowi Bittelowi i władzom spółki PKP S.A. za bardzo dobrą współpracę w ostatnich latach i realizację kolejnej już inwestycji kolejowej na terenie powiatu wołomińskiego” – zaznaczył Adam Lubiak, starosta wołomiński.

Funkcjonalny dworzec dla wszystkich

Dworzec kolejowy w Dobczynie jest w pełni przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Został wyposażony m.in. w: specjalne ścieżki naprowadzające dla osób niewidomych i niedowidzących, oznakowanie w alfabecie Braille’a oraz mapy dotykowe.

Dworzec w Dobczynie to 12. inwestycja zakończona w województwie mazowieckim w ramach Programu Inwestycji Dworcowych. Dzięki niej w tej niewielkiej miejscowości powstał nowoczesny, komfortowy i przyjazny osobom z niepełnosprawnościami oraz środowisku dworzec. To nie koniec dobrych wiadomości dla mieszkańców województwa mazowieckiego i wszystkich osób podróżujących koleją, gdyż w tym roku otworzymy dla nich po przebudowie m.in. dworce w Milanówku czy Siedlcach” – podkreślał Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP S.A.

Ekologiczne rozwiązania

Podczas projektowania dworca zadbano o to, aby był on przyjazny środowisku. Na dachu obiektu zamontowano 12 paneli fotowoltaicznych. W skali roku wytworzą one ok. 700 kWh „zielonej energii”. Budynek jest ogrzewany pompą ciepła, a jego oświetlenie zostało wykonane w technologii LED. Nowy dworzec kolejowy w Dobczynie wyposażono w system inteligentnego zarządzania budynkiem, który steruje pracą urządzeń i instalacji w taki sposób, by zoptymalizować zużycie energii elektrycznej, cieplnej oraz wody. Ponadto nadzoruje m.in. funkcjonowanie monitoringu i systemu kontroli dostępu.

Otwarcie nowoczesnego dworca w Dobczynie jest jedną z 12 inwestycji dworcowych realizowanych na trasie Warszawa Wschodnia-Białystok-Kuźnica Białostocka, których wartość dofinansowania z funduszy europejskich sięga kwoty niemal 30 milionów złotych, tj. 70% wartości inwestycji. Dzięki dokonanej modernizacji podróżujący na tej trasie będą mogli korzystać z infrastruktury, która jest nie tylko nowoczesna, energooszczędna i dostępna dla wszystkich, ale również estetyczna i komfortowa. Polityka Spójności jest wyrazem solidarności z każdym obywatelem UE bez względu na jego miejsce zamieszkania, a oddawany dziś do użytku dworzec, jest tego naocznym przykładem. Gratulujemy realizacji tego projektu, a wszystkim podróżującym przez Dobczyn życzymy szczęśliwej podróży” – powiedziała Angela Martinez-Sarasola, kierownik Wydziału Polskiego w Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej.

Nowe otoczenie dworca w Dobczynie

W ramach inwestycji PKP S.A. wykonano nową drogę dojazdową do dworca, chodniki, a także 6 miejsc parkingowych, z czego dla osób niepełnosprawnych. Pojawiły się również elementy małej architektury m.in. ławki oraz kosze.

Budowa nowego dworca kolejowego w Dobczynie była realizowana w ramach Programu Inwestycji Dworcowych z dofinansowaniem ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ). Wykonawcą projektu oraz prac budowlanych było konsorcjum firm Heli Factor Sp. z o.o. i Merx Sp. z o.o.

O inwestycjach PKP S.A. realizowanych w ramach Programu Inwestycji Dworcowych pisaliśmy m.in. TUTAJ oraz TUTAJ.

Autor: Damian Malesza
Fot. pkp.pl

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz