Sektorkolejowy » Startuje budowa nowego dworca kolejowego w Koszalinie. PKP przekazały plac budowy wykonawcy inwestycji

Startuje budowa nowego dworca kolejowego w Koszalinie. PKP przekazały plac budowy wykonawcy inwestycji

pzez Adrian

Nowoczesny, ekologiczny i dostosowany do potrzeb współczesnych podróżnych – taki ma być nowy dworzec kolejowy w Koszalinie. Zgodnie z planem obiekt zostanie oddany do użytku pod koniec 2024 r. Całkowita wartość przedsięwzięcia Polskich Kolei Państwowych S.A. to ok. 44 mln zł.

Stary dworzec kolejowy w Koszalinie od wielu lat wymagał gruntownego remontu. Gołym okiem można dostrzec, iż najlepsze lata ma już za sobą. Wkrótce podróżni będą mogli skorzystać z nowego, funkcjonalnego obiektu.

Budowa nowego dworca kolejowego w Koszalinie jest spełnieniem naszych deklaracji złożonych mieszkańcom Pomorza Środkowego” – powiedział Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury.

W całej Polsce modernizujemy i budujemy dworce, stacje i przystanki kolejowe: w ciągu ostatnich 7 lat było już ponad 850 takich obiektów. Wszystko to pokazuje, że konsekwentnie dążymy do celu, jakim jest bezpieczna, komfortowa i przewidywalna polska kolej” – dodał.

W pierwszej kolejności wykonawca inwestycji – firma Alstal Bydgoszcz zajmie się organizacją terenu budowy, przygotowaniem dworca tymczasowego, gdzie na czas trwania prac przeniesiona zostanie obsługa podróżnych oraz wyburzeniem starego budynku. Obiekt ten będzie umiejscowiony w lokalu znajdującym się w tunelu pod al. Armii Krajowej. Wewnątrz pojawi się poczekalnia wraz z kasami biletowymi.

Dziś rozpoczynamy budowę nowego dworca w Koszalinie. To projekt, który pokazuje, że w Polsce oprócz modernizacji historycznych obiektów, budujemy całkowicie nowe dworce. Spełniają one nie tylko współczesne standardy obsługi podróżnych, są funkcjonalne, dostępne dla osób z niepełnosprawnościami, bezpieczne oraz ekologiczne, ale również odznaczają się ciekawą i inspirującą architekturą” – podkreślał Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP S.A.

Jaki będzie nowy dworzec w Koszalinie?

Nowy obiekt został zaprojektowany zgodnie ze współczesnymi trendami w architekturze. Będzie charakteryzował się m.in. lekką konstrukcją oraz przeszkloną elewacją. W centralnej części nowego budynku powstanie otwarty pasaż, gdzie umiejscowiona zostanie letnia poczekalnia z trójkątnymi siedziskami z betonu architektonicznego.

Przestrzeń dworca będzie składała się z części pasażerskiej (północna strona) oraz handlowej (południowa strona). W pierwszej z nich znajdzie się m.in. hol kasowy wraz z poczekalnią. W drugiej części zaplanowano pasaż handlowy składający się z 7 lokali oraz toalety. Na piętrze pojawi się również siedziba Straży Ochrony Kolei (SOK). Warto dodać, że nowy dworzec kolejowy w Koszalinie będzie dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Dokumentację projektową obiektu przygotowała gdańska pracownia TBI Architekci, a za wykonanie prac budowlanych odpowiedzialne jest przedsiębiorstwo Alstal Bydgoszcz. Inwestycja PKP S.A. jest realizowana w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023.

Więcej szczegółów o budowie nowego dworca w Koszalinie można znaleźć TUTAJ.

Autor: Damian Malesza
Fot. gov.pl

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz