Sektorkolejowy » Zabytkowy wrocławski Dworzec Nadodrze zmienił właściciela

Zabytkowy wrocławski Dworzec Nadodrze zmienił właściciela

pzez Adrian

Spółka Polregio sprzedała prawa do użytkowania wieczystego Dworca Nadodrze we Wrocławiu. Zabytkowe budowle za 14,6 mln zł trafiły do grupa DL Invest, która m.in. buduje obiekty handlowe, logistyczne i biurowe na Śląsku.

Sprzedany inwestorowi dworzec przy Placu Staszica 50 jest zabytkiem wybudowanym w 1868 r. wg projektu Hermanna Grapowa. Powierzchnia działki, na której się znajduje, wynosi blisko 12 tys. m2. Działka ma kształt wielokąta, jest zlokalizowana na terenie płaskim.

Budynek dworca jest w środkowej części czterokondygnacyjny, części boczne ma trzykondygnacyjne o funkcji określonej jako budynki transportu i łączności. Został wzniesiony w 1868 r. z pełnej ceramicznej cegły nieotynkowanej ma długość 190 m. Styl architektoniczny nawiązuje do modnych w Niemczech w latach 60. XIX w. stylów historyzujących. Obiekt wpisany jest do rejestru zabytków miasta Wrocławia decyzją z dnia 21 stycznia 1977 r. – czytamy w dokumentacji przetargowej spółki Przewozy Regionalne.

W skład kompleksu wchodzi także m.in.: budynek biurowy z wiatą wybudowany w 1921 r. o konstrukcji tradycyjnej, murowanej, z jedną kondygnacją nadziemną, niepodpiwniczony; budynek ekspedycji towarowej wybudowany w 1921 r. o konstrukcji tradycyjnej, murowanej, z dwoma kondygnacjami nadziemnymi, niepodpiwniczony; sieć wodociągowa i kanalizacyjna; droga kołowa; mur oporowy; plac ładunkowy, lampy wolnostojące, płot metalowy z bramą; ciąg chodników dla pieszych oraz dwie rampy.

Cena wywoławcza nieruchomości wynosiła 8 mln zł netto.

Co powstanie w zabytkowych budynkach? Nie wiadomo. „Na razie jedynie wiadomo, że obiekt ma zachować swój zabytkowych charakter i umożliwić podróżnym wsiadanie i wysiadanie z pociągów zatrzymujących się na Nadodrzu” – podaje serwis wroclife.pl.

Autor: Agata Sumara
Fot. archiwum wroclife.pl

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz