Sektorkolejowy » Lepsze podróże do Zamościa i Zwierzyńca z nowego peronu w Klemensowie

Lepsze podróże do Zamościa i Zwierzyńca z nowego peronu w Klemensowie

pzez Adrian

Na stacji w Klemensowie, na linii między Zamościem a Zwierzyńcem, rozpoczęła się budowa nowego peronu. Będzie łatwiejszy dojazd do pracy i szkół dla mieszkańców centralnego Roztocza. To kolejna, po Leopoldowie, inwestycja zwiększająca dostęp do kolei na Lubelszczyźnie. Zadanie o wartości ponad 2 mln zł realizowane jest w ramach „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025”.

Prace w Klemensowie zaczęły się od przygotowania terenu pod budowę fundamentów nowego peronu. Powstanie on bliżej skrzyżowania torów z drogą powiatową 3212L, zapewniając lepszą dostępność komunikacyjną dla mieszkańców Klemensowa. Wykonawca usuwa kolizje ziemne, kładzie światłowód. Uzupełniany jest tłuczeń i regulowany tor. Równocześnie prowadzona jest przebudowa przejazdu kolejowo-drogowego, przy którym będzie peron.

Nowy, jednokrawędziowy peron będzie wyższy, wyposażony w pochylnie i oświetlenie. Ustawione zostaną wiaty, ławki oraz odpowiednie oznakowanie i tablice z rozkładami jazdy. Do peronu będzie dojście chodnikiem od strony przejazdu kolejowo-drogowego. Na przejeździe zostaną ustawione sygnalizatory drogowe.

Nowy obiekt zapewni komfortowe podróże w kierunku Zamościa i Zwierzyńca.

Zadanie w Klemensowie jest realizowany w ramach „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021 – 2025”. Planowane zakończenie prac nastąpi w połowie 2023 roku.

Rządowy Program dla lepszej komunikacji kolejowej

Celem „Rządowego Programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025” jest przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu, promowanie ekologicznych środków transportu oraz wspieranie polskiej gospodarki. Inwestycje umożliwią podróżnym dostęp do kolejowej komunikacji wojewódzkiej i międzyregionalnej. Na ten cel przeznaczono 1 mld zł. Środki zostaną wykorzystane m. in. na wybudowanie lub zmodernizowanie przystanków kolejowych, a także sfinansowanie prac, związanych z dostępnością miejsc parkingowych dla pasażerów.

W „Rządowym Programie budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025” uwzględniono 355 lokalizacji w całej Polsce. Na liście podstawowej są 173 lokalizacje, a na liście rezerwowej 182. W ramach programu na obu listach uwzględniono budowę 177 i modernizację 178 przystanków.

Program Przystankowy w woj. lubelskim


W województwie lubelskim program przystankowy obejmuje 20 lokalizacji. Są to przystanki: Łagiewniki, Żurawnica, Leopoldów, Sarnów, Bystrzyca koło Lublina, Kraśnik, Wólka Niedzieliska, Zamość Starówka, Zamość Wschód oraz Chotyłów. Przystanki Szczebrzeszyn Miasto, Klemensów, Długi Kąt zmienią swoją lokalizację, by zapewnić mieszkańcom łatwiejszy dostęp do kolei. Z listy rezerwowej na podstawową zostały przesunięte i będą modernizowane przystanki w Chełmie (lk7), Grabowie Szlacheckim (lk26), Milanowie, Bezwoli, Lisiowólce, Jaskach i Aleksandrowie na linii Łuków-Lublin Północny (lk30). Z listy podstawowej na rezerwową trafiły przystanki Siedliska Tomaszowskie (lk101) oraz Oseredek (lk69). Obecnie w realizacji są przystanki Szczebrzeszyn, Sarnów, Klemensów oraz Długi Kąt.

Źródło: PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
Fot. roztocze.net

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz