Sektorkolejowy » Sopot: Trwa XII Forum Transportu Intermodalnego FRACHT

Sopot: Trwa XII Forum Transportu Intermodalnego FRACHT

pzez Adrian

W dniach 20-21 marca br. w Sopocie odbywa się jedno z największych wydarzeń branży TSL (Transport, Spedycja, Logistyka) w Polsce – Forum FRACHT 2024. Spotkanie przedstawicieli przedsiębiorstw działających w sektorze przewozów towarowych – głównie w obszarze transportu intermodalnego jest organizowane już od 12 lat. Tegoroczna edycja odbywa się w nadmorskiej aurze – niedaleko od portów zlokalizowanych w Gdyni oraz Gdańsku.

Gospodarka państw europejskich jest mocno uzależniona od przewozów kolejowych, których wolumeny rosną – szczególnie w obliczu burzliwej sytuacji geopolitycznej. Przez konflikt trwający za naszą wschodnią granicą oraz wcześniejsze problemy wywołane pandemią COVID-19 część łańcuchów dostaw została przerwana i musiały zostać one zorganizowane na nowo. Wiele ładunków zostało przeniesionych na tory. Wraz z rosnącymi wolumenami przewozów uwydatniły się kłopoty w zakresie przepustowości szlaków komunikacyjnych, wydajności terminali przeładunkowych oraz portów.

Forum FRACHT 2024 – tematyka wydarzenia

Podczas dwudniowego cyklu wystąpień, debat oraz paneli dyskusyjnych uczestnicy 12. edycji Forum Transportu Intermodalnego FRACHT porozmawiają m.in. o bieżących problemach i postulatach przedstawicieli przedsiębiorstw, które z niecierpliwością czekają na realizację kluczowych inwestycji infrastrukturalnych oraz kwestiach związanych z wprowadzeniem rozwiązań formalno-prawnych, ekonomicznych i podatkowych, które mogą wpłynąć na wzrost wolumenu przewozów.

Zakres tematyczny obejmuje zagadnienia związane z łańcuchami dostaw oraz wolumenami przewozów w obliczu konfliktów w różnych rejonach świata (wojna na terenie Ukrainy, kryzys tajwański, konflikt izraelsko-palestyński oraz na Morzu Czerwonym i w rejonie Kanału Sueskiego), wysokiej inflacji oraz dekoniunktury. Uczestnicy porozmawiają m.in. o wyzwaniach i możliwościach europejskich oraz azjatyckich korytarzy transportowych, cyberbezpieczeństwie na kolei, a także systemach informatycznych wspierających realizację przewozów towarowych. W programie wydarzenia znalazła się również debata przewoźników, którzy będą dyskutowali m.in. o zakłóceniach w łańcuchach dostaw, niskoemisyjnych paliwach oraz realizacji celów stawianych przez Unię Europejską (UE).

W ramach wydarzenia odbędzie się także Gala Forum Transportu Intermodalnego FRACHT 2024 oraz wizyta studyjna w Porcie Gdynia połączona ze zwiedzaniem terminali przeładunkowych różnych grup ładunków.

W ramach tematyki portowej prelegenci będą debatowali o morskich szlakach transportowych, współpracy pomiędzy portami oraz kwestiach środowiskowych przy aplikowaniu o środki UE. Zaplanowano także czas na rozmowy o innowacyjnych rozwiązań w obszarze logistyki (sztuczna inteligencja – AI), hubach logistycznych jako filarze efektywności i zrównoważonego rozwoju, a także finansowym, podatkowym i celnym otoczeniem sektora TSL.

Organizatorami wydarzenia są Międzynarodowe Stowarzyszenie Europa Północ – Wschód ENEIA, Polsko – Ukraińska Izba Gospodarcza we współpracy z Izbą Przemysłowo-Handlową Polska – Azja oraz Stowarzyszeniem Producentów i Konsumentów Roślin Strączkowych Ukrainy.

Więcej informacji o poprzednich edycjach Forum Transportu Intermodalnego FRACHT można znaleźć:

Autor: Damian Malesza

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz