Sektorkolejowy » Pracownicy ochrony wyróżnieni przez PKP S.A. za ujęcie nożownika

Pracownicy ochrony wyróżnieni przez PKP S.A. za ujęcie nożownika

pzez Damian

Polskie Koleje Państwowe S.A. wyróżniły dwóch pracowników ochrony, którzy podczas interwencji na dworcu kolejowym w Katowicach ujęli nożownika. To kolejne wzorowe działanie pracowników ochrony dworców kolejowych w sytuacjach niebezpiecznych, które dzięki ich właściwej postawie nie przerodziły się w realne zagrożenie dla podróżnych.

14 lutego br. tuż przed godziną 20 dwóch pracowników ochrony dworca w Katowicach zwróciło uwagę na mężczyznę, który przed wejściem na dworzec nie tylko spożywał alkohol, ale zachowywał się agresywnie w stosunku do podróżnych. Patrol ochrony wezwał mężczyznę do zachowania zgodnego z prawem i regulaminem obowiązującym na dworcu, a następnie rozpoczął działania mające na celu usunięcie z dworca mężczyzny, który zaczął zachowywać się agresywnie i zaatakował jednego z pracowników ochrony nożem. Pracownicy ochrony zareagowali natychmiast i obezwładnili napastnika, a następnie przekazali go policji. Podczas interwencji jeden z ochroniarzy został niegroźnie zraniony w dłoń.

Biorący udział w interwencji pracownicy ochrony – Łukasz Grota i Artur Wołosz – zostali wyróżnieni przez PKP S.A. za swoją postawę listami gratulacyjnymi i upominkami. Otrzymali także premię finansową przyznaną przez agencję ochrony.

Działanie pracowników ochrony dworca zapobiegło prawdopodobnemu użyciu noża w stosunku do podróżnych i innych osób korzystających z dworca. To nie pierwszy przypadek sprawnego działania pracowników ochrony dworców, których jednym z podstawowych obowiązków jest zapobieganie przebywania na terenie dworca osób niepożądanych, czyli m.in. tych, które zachowują się agresywnie bądź spożywają alkohol na terenie dworca. Wypraszanie osób niepożądanych z dworców zwykle nie pociąga za sobą zagrożeń fizycznymi atakami na pracowników, jednak nigdy nie mogą oni lekceważyć tego ryzyka. Podobne interwencje miały miejsce na dworcach Lublin Główny, Warszawa Centralna i Gliwice. Natomiast na dworcu w Legnicy ochroniarz udaremnił atak napastnika na młodą kobietę. Sprawne i konsekwentne działania pracowników ochrony przyczyniają się także do ratowania życia ludzkiego. Taki przypadek miał np. miejsce na dworcu Wrocław Główny, gdzie pracownik ochrony poprowadził skuteczną resuscytację krążeniowo-oddechową mężczyzny, który stracił przytomność na dworcu. A to tylko kilka przypadków szybkiej i adekwatnej do sytuacji reakcji pracowników ochrony, którzy nie tylko zapobiegają niebezpieczeństwom, ale także ratują ludzkie zdrowie i życie.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami zarządcy i przewoźnicy kolejowi obowiązani są do zapewnienia ładu i porządku na obszarze kolejowym oraz w pociągach i innych pojazdach kolejowych. W związku z tym PKP S.A., jako zarządca m.in. dworców kolejowych, wspierając działania służb (m.in. Policji, Straży Ochrony Kolei), zawiera umowy na świadczenie usług ochrony fizycznej osób i mienia z agencjami ochrony. Największe dworce kolejowe objęte są także zintegrowanymi systemami zabezpieczenia technicznego, które wspomagają pracowników ochrony. Ponadto, PKP S.A., realizując Program Inwestycji Dworcowych, wyposażają w nowoczesne systemy bezpieczeństwa nawet niewielkie obiekty, dostosowując poziom ich zabezpieczeń do standardów wyposażenia dworców najwyższej kategorii.

Dworce kolejowe są także sukcesywnie wyposażane w defibrylatory AED. Obecnie urządzenia te znajdują się na ponad 40 obiektach kolejowych w Polsce, m.in. na dworcach: Opole Główne, Ostrów Wielkopolski, Piła Główna, Pobiedziska, Sochaczew czy też Wałbrzych Główny.

Źródło: PKP S.A.

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz