Sektorkolejowy » PKP PLK zakończyły budowę łącznicy w Kalwarii Zebrzydowskiej

PKP PLK zakończyły budowę łącznicy w Kalwarii Zebrzydowskiej

pzez Damian

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zakończyły budowę nowej łącznicy, która od 11 czerwca zostanie oddana do użytkowania. Dzięki inwestycji podróż z Krakowa do Bielska-Białej skróci się o 11 minut.

„Łącznica eliminuje konieczność zmiany kierunku jazdy pociągów na stacji Kalwaria Zebrzydowska – Lanckorona, dzięki czemu podróż z Krakowa do Wadowic, Andrychowa czy Bielska-Białej będzie krótsza o 11 minut” – powiedziała Dorota Szalacha – przedstawicielka PKP PLK.

Inwestycja w Kalwarii Zebrzydowskiej objęła budowę 500-metrowego odcinka toru na nowym nasypie. Połączył on dwie linie kolejowe: nr 97 Skawina – Żywiec i nr 117 Kalwaria Zebrzydowska – Lanckorona – Bielsko-Biała. Rozbudowano też most nad ciekiem wodnym.

Dorota Szalacha poinformowała, że prace kosztowały blisko 23 mln zł netto. Budowa łącznicy to część modernizacji linii kolejowych 97, 98 i 99 na odcinku od Skawiny przez Sucha Beskidzka i Chabówkę do Zakopanego. Jest on współfinansowany z funduszy UE. Całość kosztuje ponad 150 mln zł.

W tym rejonie PKP PLK, oprócz budowy łącznicy w Kalwarii Zebrzydowskiej, zrewitalizowały – kosztem 129 mln zł netto – linię 117 od Kalwarii Zebrzydowskiej – Lanckorony przez Wadowice do granicy z województwem śląskim. Położono nowe tory i sieć trakcyjną. Powstał między innymi nowy przystanek w Wadowicach, a także zmodernizowano perony w Andrychowie, Choczni i Choczni Górnej oraz Inwałdzie. Powstała też mijanka w Barwałdzie Średnim.

Źródło: PAP
Fot. PKP PLK S.A.

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz