Sektorkolejowy » PKP Intercity z wynikiem 56,5 mln pasażerów w 10 miesięcy

PKP Intercity z wynikiem 56,5 mln pasażerów w 10 miesięcy

pzez Damian

Od stycznia do października 2023 roku 56,5 mln osób skorzystało z usług PKP Intercity. W analogicznym okresie w 2022 roku liczba pasażerów narodowego przewoźnika była na poziomie 48,8 mln, co stanowi znaczny, bo aż 7,7 mln wzrost (niemal 16 proc.), przewiezionych pasażerów w tym roku.

Dziesięć miesięcy bieżącego roku okazują się dla PKP Intercity rekordowe pod wieloma względami. Każdy kolejny miesiąc jest najlepszy w historii w porównaniu do tych samych miesięcy lat minionych, np. październik 2023 r. to wynik 5,8 mln osób, co sprawia, że jest lepszy niż październik 2022 r., kiedy podróże wybrało 5,2 mln pasażerów. Po wskazanym okresie widać, że rok 2023 zakończy się rekordową liczbą, szacowaną na poziomie 67 mln osób. Najlepszy dotychczas wynik, jaki spółka osiągnęła w skali 12 miesięcy, to 59 mln osób w 2022 roku. Przekroczenie bariery 60 mln osób niebawem stanie się faktem.

Tegoroczna dynamika wzrostu liczby pasażerów bardzo nas cieszy. Niedawno zaktualizowaliśmy nasze plany przewozowe i spodziewamy się, że przewieziemy w 2023 roku 67 mln pasażerów, czyli ponad dwukrotnie więcej niż w 2015 roku. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie wieloletnia realizacja naszej strategii taborowej, postawienie na zdalne kanały sprzedaży, otwarcie się na sprzedaż za pośrednictwem platform i aplikacji partnerów w ramach ujednoliconych warunków handlowych, czy uporządkowanie oferty przewoźnika. Dziś możemy śmiało powiedzieć, że kierunek rozwoju PKP Intercity jest jasno wskazany a strategia rozwoju, którą realizujemy, jest odpowiedzią na współczesne potrzeby pasażerów  – powiedział Tomasz Gontarz, wiceprezes zarządu PKP Intercity S.A.

Podróże z PKP Intercity we Wszystkich Świętych

W czasie przedłużonego weekendu i Wszystkich Świętych od 27 października do 2 listopada br. z usług PKP Intercity skorzystało 1,2 mln pasażerów. Narodowy przewoźnik stale monitoruje zapotrzebowanie w swoich składach, dlatego w tym okresie wzmocnił 248 pociągów 342 wagonami, dodatkowo 31 października i 1 listopada dwa składy zespolone ED-74 pojechały w podwójnej trakcji zapewniając dwa razy więcej miejsc siedzących. Polacy na groby swoich bliskich wybierają się również w weekend po Wszystkich Świętych, dlatego od 3 do 5 listopada przewoźnik zaplanował wzmocnienia 75 wagonami 61 składów.

Podróżuj tanio i EKO

Kolej jest coraz częściej wybierana przez pasażerów ze względu m.in. na wygodę podróżowania, szybkość przemieszczania się, ceny biletów czy specjalne promocje, a także dbałość o środowisko. Jak wylicza przewoźnik – kolej jest najbardziej ekologicznym środkiem transportu zbiorowego, 85% taboru w PKP Intercity nie emituje spalin. Transport kolejowy w przeliczeniu na jednego pasażera to emisja 10,3 kg śladu węglowego, co oznacza ponad 4 razy mniej niż samochód (44,5  kg) i 5 razy mniej niż samolot (49,8 kg). Wskaźnik ten wyliczany jest na podstawie danych CER (Community of European Railways and Infrastructure). Wybierając pociągi PKP Intercity zamiast transportu drogowego w 2022 roku Polacy przyczynili się do mniejszej o 1,52 mln ton emisji dwutlenku węgla do atmosfery.

Źródło: PKP Intercity
Fot. Dominika Szpakowska

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz