Sektorkolejowy » Mazowieckie: Nowy parking i dworzec kolejowy w Zielonce

Mazowieckie: Nowy parking i dworzec kolejowy w Zielonce

pzez Damian

W Zielonce powstanie nowy dworzec kolejowy. Jego budowa została uwzględniona w nowej edycji Programu Inwestycji Dworcowych realizowanego przez Polskie Koleje Państwowe S.A. Wcześniej pasażerowie wsiadający i wysiadający na przystanku kolejowym w Zielonce będą mieli do dyspozycji nowy parking, dzięki czemu kolej stanie się jeszcze bardziej atrakcyjnym środkiem transportu, zwłaszcza dla osób korzystających z niej regularnie. 

Dziś przedstawiciele Polskich Kolei Państwowych S.A. i PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. podpisali umowę, dzięki której przy przystanku kolejowym w Zielonce, wzdłuż ulicy Juliusza Słowackiego, powstanie 59 miejsc parkingowych. Parking będzie przystosowany także do potrzeb osób z niepełnosprawnościami – znajdą się tu 3 miejsca, z których wygodnie będą mogli korzystać pasażerowie mający trudności z poruszaniem się. Nowy parking powstanie w ramach „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025”, którego głównym celem jest zwiększenie dostępu lokalnych społeczności do transportu kolejowego. Program przyczyni się do ograniczenia wykluczenia komunikacyjnego i umożliwi pasażerom dostęp do kolejowej komunikacji wojewódzkiej i międzywojewódzkiej. Realizatorem i wykonawcą programu jest PKP PLK S.A. przy ścisłej współpracy z PKP S.A.

– Rządowy program ma na celu zwiększenie dostępu lokalnych społeczności do transportu kolejowego. Działania PKP S.A. doskonale wpisują się w te założenia – w politykę rządu w zakresie rozwoju transportu publicznego oraz przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu. Naszym celem jest zwiększenie atrakcyjności i dostępności kolei zarówno w miastach, jak i przede wszystkim w mniejszych miejscowościach – mówi Krzysztof Golubiewski, członek zarządu PKP S.A.

Nowy parking to pierwszy krok do lepszego komfortu korzystania z podróży koleją. Następnym będzie powstanie nowego dworca kolejowego w Zielonce, który zostanie zbudowany w ramach niedawno ogłoszonej przez PKP S.A. kolejnej edycji Programu Inwestycji Dworcowych. W ramach kontynuacji programu w perspektywie do 2030 roku założono przebudowę 150 dworców w całym kraju, ale analizami pod kątem potrzeb inwestycyjnych objęto łącznie ponad 300 obiektów. Wstępnie szacowana wartość programu to około 4,4 mld zł brutto. Kryteria, jakie były brane pod uwagę przy wyborze konkretnych dworców do nowej edycji programu, to między innymi  wymiana pasażerów korzystających z danej stacji czy przystanku, stan techniczny obiektu i komplementarność z innymi inwestycjami kolejowymi, czyli modernizacjami torów, peronów i innych obiektów infrastruktury. 

– Na terenie województwa mazowieckiego znajduje się 67 czynnych dworców i już 37 z nich jest w trakcie lub zostało zmodernizowanych w ramach pierwszej edycji Programu Inwestycji Dworcowych. W ramach kontynuacji programu poddaliśmy analizom 27 lokalizacji, spośród których 17 będzie realizowane w pierwszej kolejności. Są to m.in. dworce Chynów, Dobieszyn, Sulejówek Miłosna, Świder, Warka, Warszawa Międzylesie oraz oczywiście Zielonka – mówi Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP S.A.

Zgodnie ze wstępnymi założeniami budynek dworca kolejowego w Zielonce będzie miał formę podłużnego pawilonu. Powstanie po południowej stronie torowiska – między nasypem linii kolejowej a chodnikiem przy ul. J. Słowackiego. Jego przeszklona elewacja będzie osłonięta daleko wysuniętym, wspornikowym zadaszeniem. Głęboki dach będzie chronił pasażerów przed opadami, a w porze letniej będzie zapewniał cień i zabezpieczał budynek przed przegrzewaniem się. W budynku zaplanowano ogrzewaną i klimatyzowaną poczekalnię, toalety dla podróżnych, pokój dla opiekunów dzieci oraz powierzchnie komercyjne z możliwością wykorzystania jako kasy biletowe.

Źródło: PKP S.A.

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz