fbpx
Sektorkolejowy » Mają ponad 100 lat i były skryte pod asfaltem. Tramwajowe odkrycie na placu Zwycięstwa w Szczecinie

Mają ponad 100 lat i były skryte pod asfaltem. Tramwajowe odkrycie na placu Zwycięstwa w Szczecinie

pzez Adrian

To tory tramwajowe, które zostały ułożone na początku XX wieku na obecnym placu Zwycięstwa w Szczecinie.

Krótki, zaledwie kilkumetrowy odcinek, odkryto w czasie trwającej przebudowy alei Wojska Polskiego. Pasjonaci cieszą się z odkrycia, bo to niewielki kawałek historii.

– Przy okazji przebudowy odkopano tory, które były używane do lat 20-30 XX wieku, torowisko przechodziło wówczas przy „Medicusie”, gdzie jest obecnie przystanek autobusowy – mówi Marcin Klassa, pasjonat komunikacji. – Szyny biegły potem w obecną ulicę Krzywoustego. W latach 30-tych przesunięto torowisko w kierunku kościoła garnizonowego, tam gdzie jest obecnie.

To kolejne podobne odkrycie w czasie przebudowy śródmiejskiego odcinka alei. Do odkrycia torów doszło we wrześniu 2021 roku, po zerwaniu nawierzchni alei. Torowisko jest wyeksponowane w pobliżu dawnej fontanny „Ściana płaczu”.

– Odsłonięte fragmenty torów mają wartość historyczną – z całą pewnością pochodzą z przedwojnia, a duże ich fragmenty mogą być nawet reliktami najstarszej szczecińskiej linii tramwajowej i pochodzić z lat 90. XIX w. Świadczy o tym zastosowana technika oraz materiał wykonania szyn – mówił we wrześniu ubiegłego roku Michał Dębowski, Miejski Konserwator Zabytków.

Źródło: gs24.pl
Fot. Marek Jaszczyński

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz