Sektorkolejowy » Nowości w MPK Łódź. Wraca tramwaj na krańcówkę Chocianowice IKEA, pojawi się też nowa linia!

Nowości w MPK Łódź. Wraca tramwaj na krańcówkę Chocianowice IKEA, pojawi się też nowa linia!

pzez Adrian

1 kwietnia na łódzkie tory wyjedzie „dziewiętnastka”, wrócą również tramwaje do krańcówki Chocianowice IKEA, a na linii 59 pojawi się więcej autobusów MPK Łódź.

Przebudowa zajezdni Chocianowice wkracza na kolejny etap. Prace postępują zarówno przy budowie nowej hali zajezdni, jak i przy układzie torowym okalającym tramwajowe zaplecze. Postęp prac przy budowie pozwoli wrócić tramwajom do krańcówki Chocianowice IKEA z początkiem kwietnia. 

Dzięki temu mieszkańcy zyskają wygodniejszy dojazd do Chocianowic, Rudy i Rokicia. Nie będzie też już potrzeby korzystania z dwukierunkowych tramwajów. Na swoją trasę wrócą tramwaje linii 11, które kursować będą z Helenówka do IKEA. Ponadto autobusy, które odzyskamy z linii zastępczej, skierowane zostaną na linię 59, aby przywrócić większą częstotliwość.

Nowości w MPK Łódź

Wraz z uruchomieniem tramwajów na Chocianowicach zmiany pojawią się też na linii 3B, 7, Z11 oraz powstaną nowe linie: 19, Z7 i Z17. 

Linia 3B wróci na Kurczaki, gdzie dojeżdżała wcześniej. Linia 7 kursować będzie tylko w dni robocze dla zapewnienia większej liczby kursów na ulicach Paderewskiego i Zgierskiej.

Linia Z11 nie będzie już potrzebna, dlatego z Widzewa na pl. Niepodległości kursować będzie autobusowa linia Z7. Ponadto, aby zapewnić więcej kursów na ul. Pabianickiej, uruchomiona zostanie tramwajowa linia zastępcza Z17. 

Nowością będzie linia tramwajowa 19, która połączy Radogoszcz z Chojnami. Nowa numeracja odróżni kierunki podróży, a w przyszłości, po realizacji projektów z programu „Tramwaj dla Łodzi”, „dziewiętnastka” zyska w pełni odrębną trasę, korzystając z torowiska na ul. Broniewskiego. 

Jak zmienią się linie MPK Łódź?

Trasy linii, które zmieniają się od 1 kwietnia 2023 r.:

Linia 3B: RONDO POWSTAŃCÓW 1863 R. – Łagiewnicka, Dolna, Zgierska, Zachodnia, Kościuszki, Piotrkowska Centrum, Piotrkowska, pl. Niepodległości, Rzgowska – CHOJNY KURCZAKI

Linia 7: Kursuje wyłącznie w dni robocze. Trasa bez zmian.

Linia 11: HELENÓWEK – Zgierska, Zachodnia, Kościuszki, Piotrkowska Centrum, Piotrkowska, Pabianicka – CHOCIANOWICE IKEA

Linia 19: HELENÓWEK – Zgierska, Zachodnia, Kościuszki, Piotrkowska Centrum, Piotrkowska, pl. Niepodległości, Rzgowska – CHOJNY KURCZAKI

Linia Z7: CM. ZARZEW – Papiernicza, Lodowa, Przybyszewskiego, Puszkina, Rokicińska, Piłsudskiego, Niciarniana, Przybyszewskiego, Śmigłego-Rydza, Milionowa, Przędzalniana, Przybyszewskiego, Kilińskiego, Zarzewska, Rzgowska – PL. NIEPODLEGŁOŚCI

PL. NIEPODLEGŁOŚCI – Piotrkowska, pl. Reymonta, Rzgowska, Zarzewska, Kilińskiego, Przybyszewskiego, Niciarniana, Piłsudskiego, Rokicińska, Puszkina, Przybyszewskiego, Lodowa, Papiernicza – CM. ZARZEW

Linia Z17: PL. NIEPODLEGŁOŚCI – Pabianicka – CHOCIANOWICE IKEA

Źródło: lodz.pl

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz