Odnowiony z dbałością o detale, komfortowy i przyjazny osobom z niepełnosprawnościami – taki już w połowie 2026 roku będzie dworzec w Lubartowie (woj. lubelskie). PKP S.A. podpisały umowę z wykonawcą dokumentacji projektowej.
Dworzec w Lubartowie został wybudowany w latach 1896-1897 roku według nieco zmodyfikowanego typowego projektu, dzięki czemu jest on zbliżony wyglądem do dworców w Parczewie czy Radzyniu.
Dzięki planowanej inwestycji budynek przejdzie kompleksową przebudową i znów będzie obsługiwał podróżnych. Choć szczegółowy zakres inwestycji poznamy po zakończeniu prac nad dokumentacją projektową to już dziś możemy powiedzieć, że wpisany do ewidencji zabytków obiekt, zostanie odnowiony z dbałością o historyczny detal. Renowację przejdzie elewacja dworca oraz jego wnętrze, w którym zostanie przywrócona obsługa podróżnych. Pasażerowie mogą spodziewać się komfortowego holu, pełniącego jednocześnie funkcje poczekalni z elektronicznymi tablicami przyjazdów i odjazdów pociągów, ławkami i gablotami na rozkłady jazdy.
– Inwestycja w Lubartowie to kolejny dowód na to, że rząd Prawa i Sprawiedliwości dba nie tylko o rozwój metropolii, ale również mniejszych miast. Dzięki planowanej inwestycji mieszkańcy Lubartowa zyskają komfortowy, bezpieczny i posiadający nowoczesne rozwiązania dworzec, który stanie się wizytówką tej miejscowości – mówi Maciej Małecki, sekretarze stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.
– Planowana przebudowa dworca w Lubartowie jest kolejnym dowodem na to, że rząd Prawa i Sprawiedliwości dba o rozwój kolei i komfort pasażerów, a także walczy z wykluczeniem komunikacyjnym. Dzięki inwestycji na dworcu zostanie przywrócona obsługa podróżnych, a budynek znów stanie się wizytówką miejscowości oraz przyjazną przestrzenią dla wszystkich pasażerów kolei. Kontynuacja prowadzenia polityki zrównoważonego rozwoju jest gwarancją pozytywnych zmian w naszym regionie i całej Polsce Wschodniej, notorycznie pomijanej i marginalizowanej przez naszych poprzedników – mówi Artur Soboń, sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów.
– Podpisanie umowy na projekt modernizacji historycznego dworca w Lubartowie to początek długo wyczekiwanej, ale niezwykle potrzebnej inwestycji. Rozwój przewozów pasażerskich na linii kolejowej nr 30 oraz plany jej elektryfikacji, które urzeczywistnią się już wkrótce, to czynniki które wymuszają dostosowanie infrastruktury obsługi podróżnych do współczesnych wymagań. Cieszę się, że spółka PKP S.A. wychodzi naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców Lubartowa i w perspektywie 2026 r. powstanie nowoczesny i dostosowany do potrzeb wszystkich pasażerów budynek dworca – mówi Piotr Kaliszewski, doradca wiceministra infrastruktury.
– Podpisana umowa na opracowanie dokumentacji projektowej to ważny krok w procesie inwestycyjnym, którego celem jest kompleksowa przebudowa i przywrócenie na dworcu w Lubartowie obsługi podróżnych. Jestem przekonany, że dzięki planowanej inwestycji budynek odzyska swój historyczny wygląd, a przy okazji stanie się przestrzenią przyjazną i komfortową dla wszystkich podróżnych, w tym dla osób z niepełnosprawnościami – mówi Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP S.A.
Poza tym dworzec w Lubartowie, tak jak wszystkie modernizowane przez PKP S.A. obiekty, stanie się przyjazny dla osób z niepełnosprawnościami, rodziców z dziećmi czy pasażerów z dużym bagażem. Wszystko to dzięki likwidacji barier architektonicznych oraz wprowadzeniu wielu rozwiązań ułatwiających poruszenia się po dworcu, tj. ścieżek prowadzących, oznaczeń w alfabecie Braille’a czy planów dotykowych dworców. Podczas opracowania dokumentacji projektowej architekci sprawdzą możliwości zainstalowania w budynku przyjaznych środowisku rozwiązań, takich jak na przykład panele fotowoltaiczne czy pompy ciepła. Budynek i jego otoczenie zostaną wyposażone w nowoczesne systemy bezpieczeństwa, w tym m.in. monitoring.
Więcej szczegółów dotyczących przebudowy dworca w Lubartowie poznamy po zakończeniu prac nad dokumentacją projektową, które wykona dla PKP S.A. – firma MAPLE Sp. z o.o., z którą dziś została podpisana umowa. Kolejnym krokiem po opracowaniu dokumentacji projektowej i uzyskaniu pozwolenia na budowę będzie ogłoszenie przetargu na wybór wykonawcy prac budowlanych, co zaplanowano na 2024 rok. Całość inwestycji powinna zakończyć się w połowie 2026 roku.
Dworzec w Lubartowie jest jedną z jedenastu inwestycji realizowanych w województwie lubelskim w ramach obecnego Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023. Inwestorem są Polskie Koleje Państwowe S.A.
Źródło: PKP SA
Zobacz również: