Mieszkańcy Oleśnicy (woj. dolnośląskie) i okolic wkrótce doczekają się gruntownego remontu zabytkowego dworca kolejowego. Budynek sukcesywnie niszczał – aktualnie jest w bardzo słabym stanie technicznym. W ramach inwestycji Polskich Kolei Państwowych (PKP SA) obiekt przejdzie renowację. Będzie przystosowany do potrzeb współczesnych podróżnych, a jego historyczne elementy zostaną odtworzone.
Pogłoski o potrzebnym remoncie oleśnickiego dworca kolejowego pojawiały się od wielu lat, gdyż stan budynku stawał się z roku na rok coraz gorszy. W czerwcu 2022 r. przedstawiciele PKP i burmistrz Oleśnicy podpisali porozumienie w sprawie przebudowy obiektu. Zgodnie z treścią dokumentu spółka zadeklarowała, iż zostanie on zmodernizowany. Rok później – w sierpniu Polskie Koleje Państwowe rozpisały przetarg w tej sprawie. Po miesiącu nastąpiło otwarcie ofert. Zainteresowanie wykonaniem remontu wyraziło 7 podmiotów. W listopadzie 2023 r. wybrano generalnego wykonawcę przedsięwzięcia – firmę Berger Bau Polska.
Przebudowa dworca w Oleśnicy – zakres inwestycji
Jednym z kluczowych założeń przebudowy dworca jest przywrócenie jego historycznych elementów takich jak ceglana elewacja, stolarka drzwiowa i okienna oraz przydworcowa wiata peronowa.
Historyczne elementy, takie jak powojenne stalowo-szklane przegrody, ceramiczne posadzki i okładziny ścian, będą częściowo odrestaurowane i wyeksponowane. Zakres prac remontowych i adaptacyjnych jest znaczący ze względu na wielkość obiektu, jego stan oraz przyszłe funkcje – informuje Marcin Sikora, dyrektor ds. budownictwa ogólnego Berger Bau Polska.
Zakres prac przewiduje wyburzenie wtórnej nadbudówki umiejscowionej w skrzydle wschodnim, a także odtworzenie historycznej pergoli od strony północnej. Zniknie również budynek techniczny znajdujący się przy dworcu. Miejsce, gdzie aktualnie funkcjonują toalety, zostanie zaadaptowane na poczekalnię letnią.
We wnętrzu przebudowanego dworca znajdzie się hol pełniący funkcję poczekalni, toalety i lokale usługowe. Pojawi się także kasa biletowa Polregio. Pomieszczenia parterowe będą przeznaczone na samorządową działalność edukacyjno-warsztatową. Na piętrze z kolei zaplanowano lokale komercyjne na wynajem i dwie sale konferencyjne.
Zgodnie z harmonogramem generalny wykonawca inwestycji ma uzyskać pozwolenie na realizację prac w sierpniu br., a działania renowacyjne przy elewacji budynku mają trwać do października 2025 r.
Zamierzamy zminimalizować zakłócenia dla codziennego funkcjonowania dworca poprzez wprowadzenie zastępczego ruchu pieszych. Będzie on dostosowany do bieżącego etapu prac. Podróżnym udostępnimy tymczasowy dworzec – do ich obsługi. Wyznaczymy oraz oznakujemy również nowe dojścia do peronów – mówi Marcin Sikora.
Przebudowa dworca kolejowego w Oleśnicy będzie kosztowała 54,8 mln zł brutto. Wszystkie prace mają zakończyć się w lutym 2026 r.
Więcej informacji o tej inwestycji można znaleźć:
- Otwarcie ofert w przetargu na przebudowę dworca w Oleśnicy – 7 firm zainteresowanych wykonaniem inwestycji
- Zabytkowy dworzec w Oleśnicy zostanie zmodernizowany. PKP S.A. podpisały porozumienie z samorządem
Autor: Damian Malesza
Fot. Multiconsult