Sektorkolejowy » Zabytkowy dworzec w Oleśnicy zostanie zmodernizowany. PKP S.A. podpisały porozumienie z samorządem

Zabytkowy dworzec w Oleśnicy zostanie zmodernizowany. PKP S.A. podpisały porozumienie z samorządem

pzez Adrian

Niedługo rozpocznie się przebudowa dworca kolejowego w Oleśnicy. Obiekt zostanie przystosowany  do współczesnych standardów obsługi podróżnych.

Nowe oblicze dworca kolejowego w Oleśnicy

W czwartek 23 czerwca 2022 r. Polskie Koleje Państwowe S.A. podpisały porozumienie z burmistrzem Oleśnicy w sprawie przebudowy dworca kolejowego. Spółka zobowiązała się do przeprowadzenia gruntownego remontu obiektu. Warunkiem przeprowadzenia inwestycji było wynajęcie przestrzeni na dworcu przez lokalny samorząd po jej zakończeniu. Po zakończeniu wszystkich prac obiekt będzie służył podróżnym oraz  stanie się centrum aktywności jej mieszkańców. Podczas spotkania uzgodniono także szczegółową współpracę na każdym etapie przedsięwzięcia.

„Podpisanie porozumienia z Oleśnicą to ważny krok na drodze do przebudowy tego obiektu, ponieważ gwarantuje, że po inwestycji dworzec w Oleśnicy, oprócz obsługi podróżnych, za sprawą instytucji, które planuje otworzyć tu samorząd, stanie się również centrum aktywności jej mieszkańców. W województwie dolnośląskim podobny model współpracy już zadziałał. Na przebudowanych dworcach w Malczycach mieści się biblioteka, w Kątach Wrocławskich – Gminny Dom Kultury, a w Zgorzelcu – harcówka” – mówił Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP S.A.

Aktualnie trwają przygotowania do przebudowy zabytkowego dworca. Następnie opracowany zostanie program funkcjonalno-użytkowy, który określi wstępny zakres inwestycji.

Jak zmieni się obiekt w Oleśnicy?

Dworzec kolejowy w Oleśnicy pochodzi z 1868 r. Dzięki inwestycji Polskich Kolei Państwowych S.A. obiekt przejdzie metamorfozę. Dworzec stanie się bardziej funkcjonalny i nowoczesny. Ponadto stanie się bardziej przyjazny dla osób, których poruszanie się jest ograniczone. W planach jest także przywrócenie wewnętrznego dziedzińca, który kiedyś pełnił funkcję ogrodu – poczekalni. Z tego powodu rozebrane zostaną przybudówki, które powstały w II połowie XX wieku. Podróżni będą mogli czuć się bezpieczniej na terenie dworca, gdyż zostanie on wyposażony w nowoczesny monitoring oraz system przeciwpożarowy.

W ubiegłym roku dworzec kolejowy w Oleśnicy został wpisany do obecnego Programu Inwestycji Dworcowych. Przedsięwzięcie będzie finansowane ze środków własnych PKP S.A. Inwestycja będzie realizowana w formule „Projektuj i buduj”. Szacunkowy termin zakończenia wszystkich prac to koniec 2025 r.

Autor: DM
Fot. polska-org.pl

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz