Sektorkolejowy » Nowe lokomotywy elektryczne w leasingu na rynku europejskim

Nowe lokomotywy elektryczne w leasingu na rynku europejskim

pzez Damian

W ciągu ostatnich tygodni kilku europejskich operatorów odebrało zakontraktowane lokomotywy elektryczne od różnych firm leasingujących tabor kolejowy.

Railpool Polska i Alza Cargo

Przedsiębiorstwo Railpool Polska ogłosiło, że dostarczyło pierwszą z trzech lokomotyw Alstom Traxx DC 3 dla Alza Cargo, w ramach umowy podpisanej podczas ubiegłorocznej edycji targów TRAKO. Wydarzenie miało miejsce w Kluczykach, niedaleko Torunia, a lokomotywa 5 170 141 ma być eksploatowana przez następne 5 lat. Kolejne dwa pojazdy mają zostać dostarczone w maju br.

Cargounit i HSL Polska

Firma HSL Polska odebrała od Cargounit drugi pojazd Pesa Gama Marathon. Po lokomotywie 5 170 221 przejętej trzy miesiące temu druga lokomotywa 5 170 222 z mocniejszym silnikiem manewrowym niedawno rozpoczęła pracę dla towarowego przewoźnika kolejowego.

ELL i FRACHTbahn

FRACHTbahn Traktion rozszerzył swoją flotę lokomotyw za pośrednictwem ELL, odbierając w ostatnim czasie lokomotywę Siemens Vectron 193.513 wraz z kolejną jednostką, zwiększając ich łączną liczbę do 11. Nowy pojazd został odebrany bezpośrednio z zakładu produkcyjnego Allach w Monachium.

RSL i České dráhy (ČD)

RS Lease i České dráhy kontynuują współpracę. Czeski przewoźnik odebrał 3 lokomotywy Siemens Vectron, zwiększając liczbę lokomotyw dostarczanych przez RSL dla ČD do 35. W tym roku dostarczy łącznie 22 nowe lokomotywy Vectron, zwiększając całkowitą liczbę lokomotyw obsługiwanych przez České dráhy do 50. Dodatkowe 10 lokomotyw zapewnia ELL, a jeden Vectron należy bezpośrednio do ČD.

ELL i RailLog

RailLog eksploatuje należącą do ELL lokomotywę Vectron 193 730 oklejoną w barwy leasingobiorcy. Ostatnio do floty dołączył Vectron 193 215 z nowymi naklejkami, który został zauważony w jednym z pustych składów zbożowych na trasie z jednego z portów Morza Północnego do terminalu na granicy słowacko-ukraińskiej. W grudniu 2023 r. ELL podpisał nową umowę ramową z Siemens Mobility na dostawę 200 dodatkowych Vectronów do swojej floty. Po dostarczeniu pojazdów wyłączna flota Vectronów ELL przekroczy 400 tych lokomotyw.

Autor: Lubomir Cech
Źródło: railmarket.com

Sprawdź również:

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz