Sektorkolejowy » Drugi co do wielkości terminal towarowy w Norwegii podwaja przepustowość i staje się zeroemisyjny

Drugi co do wielkości terminal towarowy w Norwegii podwaja przepustowość i staje się zeroemisyjny

pzez Damian

Norweski terminal Bergen Nygårdstangen, został otwarty po przebudowie. Modernizacja obiektu pozwoliła podwoić jego przepustowość i uczyniła go pierwszym „zielonym” terminalem w tym kraju.

W ciągu ostatnich kilku lat terminal Nygårdstangen położony w drugim co do wielkości norweskim mieście Bergen przeszedł przebudowę pod nadzorem Jernbanedirektoratet. Dzięki kompleksowej modernizacji jego przepustowość zwiększyła się dwukrotnie. Umożliwia to przeniesienie większej ilości towarów z dróg na kolej, gdyż transport towarowy w Norwegii jest realizowany głównie przez pociągi intermodalne, które przewożą naczepy oraz nadwozia wymienne. Operatorzy świadczący usługi na tej linii: CargoNet i OnRail, pochwalili tę inwestycję, mając nadzieję na dalszy rozwój infrastruktury, która zwiększyłaby możliwości transportu kolejowego.

Terminal Nygårdstangen znajduje się na końcu trasy Bergen (Bergensbanen), jednotorowej linii kolejowej prowadzącej ze stolicy Oslo, popularnej zarówno w ruchu towarowym, jak i pasażerskim. Pociągi kursujące na 114-letniej szlaku muszą przejeżdżać przez bocznice i stacje, co jest największym ograniczeniem dla większego ruchu na torach.

Przebudowa terminalu w Bergen była równoznaczna z przekształceniem go w pierwszy „zielony” terminal w Norwegii. Aktualnie obsługuje on 8-9 pociągów dziennie. Został zaprojektowany do całkowicie elektrycznej pracy z wykorzystaniem punktów ładowania maszyn i urządzeń. Oferuje także elektryczne przyłącza dla kontenerów chłodniczych. Posiada cztery gniazda załadunkowe, gniazdo magazynowe oraz własny terminal samochodowy.

Lubomir Cech
Źródło: railmarket.com
Fot. Njål Svingheim

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz