Sektorkolejowy » EBI przyznaje Kolejom Ukraińskim kredyt w wysokości 100 mln euro na rozwój kolejowego transportu towarowego

EBI przyznaje Kolejom Ukraińskim kredyt w wysokości 100 mln euro na rozwój kolejowego transportu towarowego

pzez Damian

Fundusze zostaną wykorzystane na rozwój kolejowego transportu towarowego, rewitalizację obiektów kolejowych oraz zakup kluczowych aktywów.

Spółka JSC Ukrzaliznycia ma otrzymać znaczny zastrzyk środków finansowych na odbudowę i modernizację ukraińskiej infrastruktury kolejowej. Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) zgodził się udzielić na ten cel kredytu w wysokości 100 mln euro, co zostało potwierdzone decyzją ukraińskiej Rady Ministrów z dnia 1 września br.

Kredyt ten będzie miał zasadnicze znaczenie dla finansowania różnych aspektów infrastruktury kolejowej, w tym projektowania, budowy, modernizacji, wyposażenia, napraw, inżynierii oraz nabywania aktywów w celu wspierania rozwoju kolejowego transportu towarowego.

W 2016 r. Ukraina i EBI uruchomiły projekt modernizacji kolei. Jednak trwające na Ukrainie działania wojenne znacząco wpłynęły na stan infrastruktury kolejowej, prowadząc do ograniczenia przepływów handlowych, a w konsekwencji do ograniczenia podstawowej działalności Kolei Ukraińskich, jaką jest transport towarowy. Spadek przychodów wymagał wsparcia finansowego w celu ożywienia tego sektora.

W ramach wsparcia sektora kolejowego EBI podpisał wcześniej z Ukrzaliznycią umowę o dotację w wysokości 6,7 mln EUR. Dotacja ta ma na celu zaspokojenie najpilniejszych potrzeb ukraińskiego systemu transportu kolejowego.

Oczekuje się, że udzielony zastrzyk finansowy odegra kluczową rolę w odbudowie i wzmocnieniu ukraińskiej infrastruktury kolejowej, wspierając tym samym wzrost gospodarczy oraz handel w regionie.

Autor: Marketa Horpeniakova
Źródło: railmarket.com
Fot. Facebook – Ukrzaliznytsia

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz