Koleje Śląskie podsumowały kwartał na linii S9. Obłożenie składów rośnie z miesiąca na miesiąc. Od 1 do 29 lutego 2024 r. na trasie łączącej Częstochowę i Tarnowskie Góry z usług Kolei Śląskich skorzystało 34 726 pasażerów.
Linia S9 wystartowała 10 grudnia – w ostatnim miesiącu 2023 roku skorzystało z niej 24 848 osób. – Po kwartale widzimy, że tendencja obłożenia składów na linii S9 jest wzrostowa. Średnia dzienna liczba pasażerów w grudniu wynosiła 1129 osób, w styczniu 1144, a w lutym 1197 – mówi Bartłomiej Wnuk, rzecznik prasowy Kolei Śląskich, dodając, że dane pochodzą z liczników zamontowanych w pojazdach, a na sumę składa się liczba pasażerów wchodzących do pociągów na poszczególnych dworcach, stacjach i przystankach.
Najbardziej oblegane przystanki i połączenia
Najwięcej pasażerów niezmiennie wsiada na dworcach w Częstochowie (8701 osób w lutym) i Zawierciu, w lutym to odpowiednio 8,7 tys. i 6 tys. osób. Na stacji Pyrzowice Lotnisko do pociągów regionalnego przewoźnika wsiadło w lutym 2,5 tys. osób (w grudniu i styczniu odpowiednio 2,1 tys. i 2,5 tys. osób).
10 par pociągów każdego dnia
Od uruchomienia połączenia na S9, na tory między Częstochową a Tarnowskimi Górami codziennie wyjeżdża 10 par pociągów Kolei Śląskich. Linię S9 obsługują popularne „Elfy 2”, które kursują średnio co 2,5 godziny. W marcu pojawi się pierwsza korekta w rozkładzie. Na wniosek podróżnych, od 28 marca, po udostępnieniu toru nr 1 na stacji Zawiercie, zmodyfikowany zostanie rozkład jazdy dwóch pociągów na linii S9 przyjeżdżających do Zawiercia po godz. 8. Zmiany ułatwią przesiadki na pociągi dalekobieżne “do” i “z” Warszawy. Kolejna korekta rocznego rozkładu jazdy na kolei jest zaplanowana na 9 czerwca. W letnim rozkładzie jazdy będzie można spodziewać się kolejnych zmian godzin kursowania pociągów na linii S9, o które wnioskowali pracownicy firm obsługujących lotnisko Katowice Airport.
Źródło: Koleje Śląskie