Sektorkolejowy » Przejście na stacji Warszawa Wschodnia ozdobił wizerunek Romana Dmowskiego

Przejście na stacji Warszawa Wschodnia ozdobił wizerunek Romana Dmowskiego

pzez Damian

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A przygotowały mural na stacji Warszawa Wschodnia dla uczczenia Romana Dmowskiego – wielkiego Polaka, jednego z Ojców Niepodległości. Na ścianie, w przejściu podziemnym dla podróżnych, od strony ul. Kijowskiej zamieszczono wizerunek patrioty i jego sentencję dedykowaną Polakom. Malunek powstał z budżetu i inicjatywy kolejowej spółki.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. odsłoniły mural przedstawiający Romana Dmowskiego. Wizerunkowi jednego z najwybitniejszych polityków w historii najnowszej Polski towarzyszy pejzaż współczesnej Warszawy z symbolem Polski Walczącej oraz sentencja wypowiedziana przez działacza narodowego – „Trzeba być „Nowoczesnymi Polakami” rozumiejącymi zarówno rodzącą się Nową Polskę, jak i cały mechanizm współczesnego świata”.

– Widoczne na muralu słowa Romana Dmowskiego są szczególnie aktualne dzisiaj, gdyż jesteśmy świadkami dynamicznych zmian. Kolej ma tu oczywiście szczególny swój udział, gdyż rozwój jaki ze sobą niesie wpisuje się w dynamikę rozwoju naszego państwa oraz świata. Łączymy ludzi, budujemy komunikacyjne mosty i przybliżamy Polaków, niwelując wszelkie odległości. Stajemy się więc wykonawcami niejako testamentu, który zostawił nam Roman Dmowski, a który każdego dnia będziemy czytać w tym miejscu – podróżując do szkoły czy pracy – powiedział Ireneusz Merchel, prezes zarządu PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Roman Dmowski (1864-1939) to jeden z czołowych działaczy niepodległościowych, polityk, dyplomata, publicysta, uczestnik konferencji pokojowej w Paryżu w 1919 r., współzałożyciel, przywódca i główny twórca programu polskiego ruchu narodowego.

Stworzenie ściennego obrazu na stacji Warszawa Wschodnia, poświęconego tej wybitnej postaci nie jest przypadkowe – to właśnie tu, w 1864 r. w Kamionku (obecnie osiedle na obszarze warszawskiej dzielnicy Praga-Południe), przyszedł na świat. W 2020 r. na dworcu kolejowym Warszawa Wschodnia odbyła się uroczystość nadania mu imienia Romana Dmowskiego.

Mural jest dostępny dla podróżujących na stacji Warszawa Wschodnia, w przejściu prowadzącym do peronów od strony ul. Kijowskiej. Obraz poprawił estetykę tunelu. Stanowi nie tylko atrakcję wizualną, ale również zachętę do poznawania historii Polski i ludzi, którzy przyczynili się do jej niepodległości.

Prace nad 8 metrowym obrazem, który został namalowany na 7 osobnych płytach, trwały kilka miesięcy. Artystka, Izabela Siemiątkowska, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, poświęciła wiele uwagi, aby oddać całą głębię i znaczenie historycznej postaci. Roman Dmowski namalowany jest w charakterystycznej pozie, z wyrazistym profilem, co oddaje jego niezłomny charakter i zaangażowanie w sprawy narodowe.

Wielkoformatowe malowidło ścienne korzystnie zmieniło wizerunek drogi pod torami. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. widzą jednakże w tym muralu nie tylko dekorację stacji, ale także możliwość oddania hołdu Romanowi Dmowskiemu, mężowi stanu, który znacząco przyczynił się do odzyskania przez Polskę niepodległości.

Stworzenie muralu wpisuje się w działania PLK SA dotyczące pielęgnowania historii i dbania o dziedzictwo narodowe. Podobne przedsięwzięcie zrealizowano w ostatnim czasie w przejściu podziemnym na stacji Czechowice-Dziedzice. W tunelu łączącym ulice Kolejową i Hutniczą murale pokryły ściany w obiekcie i nawiązują do historii kolei, miasta oraz regionu. Działania zrealizowała lokalna artystka.

Źródło: PKP PLK

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz