Sektorkolejowy » PKP Energetyka deklaruje pełną mobilizację do zapewnienia ciągłości zasilania kolei

PKP Energetyka deklaruje pełną mobilizację do zapewnienia ciągłości zasilania kolei

pzez Adrian

PKP Energetyka powołała do życia Sztab Kryzysowy

W piątek tj. 25 lutego 2022 roku spółka PKP Energetyka uruchomiła Sztab Kryzysowy, który jest odpowiedzialny za zarządzanie wszelkimi zadaniami – od motywacji pracowników zaczynając aż do ochrony CRP. Przedsiębiorstwo przeprowadziło przegląd terenowych zasobów technicznych oraz systemów IT i OT. Ponadto wzmocniono także obsady pociągów sieciowych oraz zespołów dyspozytorskich. Spółka postanowiła wdrożyć także dodatkowe dyżury.

Specjalne pojazdy w pełnej gotowości

Zakres działań PKP Energetyka objął również rozmieszczenie w bazach pogotowia energetycznego oraz na bocznicach kolejowych dedykowanych pojazdów, które są w pełnej gotowości 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę w celu obsłużenia transportu osobowego lub towarowego. Najwyższym priorytetem zostały objęte tereny na wschodzie Polski, w pobliżu z granicy z Ukrainą.

Wzmożone zabezpieczenia i środki zapobiegawcze na wschodzie Polski

W tych rejonach graniczących z Ukrainą obiekty działają w stanie podwyższonych zabezpieczeń. Spółka podjęła decyzję o uruchomieniu tam specjalnego dozoru i dodatkowego monitoringu.  Działania te mogą zostać rozszerzone na terenie całej Polski. Przewidziano również zwiększenie zasobów i środków, które mają zapewnić ciągłość dostaw oraz zabezpieczyć stany magazynowe.

 Pracownicy PKP Energetyka w pełnej gotowości

PKP Energetyka zapewnia, iż pracownicy są w pełni zmobilizowani do wypełniania zadań infrastruktury krytycznej. Ponadto są bardzo zaangażowani w pomaganie uchodźcom, a przedsiębiorstwo wspiera realizację wysyłek.

„W poniedziałek byłem w woj. lubelskim i podkarpackim. Spotkałem się z naszymi załogami i brygadami, które działają kilka – kilkanaście kilometrów od granicy, często współpracują ze służbami granicznymi i swoimi odpowiednikami z Ukrainy. Wszyscy mają świadomość, że bieżąca sytuacja to dla nas – pracowników spółki dbającej o ciągłość funkcjonowania infrastruktury krytycznej, czas zwiększonej odpowiedzialności. Większość z pracowników podjęła się pomocy uchodźcom, przyjmując ich do swoich domów bądź organizując inne formy wsparcia. Od dziś jako firma przekazujemy dodatkowe środki pomocowe, a w planach mamy dalsze działania, m.in. przygotowanie miejsc pracy dla obywateli z Ukrainy”

– powiedział Wojciech Orzech, Prezes PKP Energetyka.

Priorytety spółki PKP Energetyka

W obliczu aktualnej sytuacji kluczowymi celami spółki PKP Energetyka na ten moment są:

  • zapewnienie ciągłości dostaw energii
  • zapewnienie bezpiecznego przejazdu pociągom humanitarnym
  • zapewnienie sprawnej realizacji procesu przewożenia rannych i uchodźców z Ukrainy

Warto dodać, że przedstawiciele PKP Energetyka pracują w różnych sztabach kryzysowych, które zostały powołane przez polskie służby w związku z obecną sytuacją za wschodnią granicą kraju, są to m.in.:

  • sztab zarządcy infrastruktury kolejowej PKP PLK
  • zespół operacyjny RCB i  PTPiREE

Ponadto pracownicy PKP Energetyka są w nieustannym kontakcie ze strażą graniczną, policją oraz pozostałymi Operatorami Systemu Dystrybucyjnego.

Autor: Damian Malesza
Fot. Adam Ciereszko

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz