Sektorkolejowy » Lepsze warunki podróży pociągami na trasie Słupsk – Gdynia

Lepsze warunki podróży pociągami na trasie Słupsk – Gdynia

pzez Adrian

Modernizacja linii kolejowej nr 202

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., linia kolejowa nr. 202 (Gdynia – Stargard) zostanie zmodernizowana na odcinku Lębork – Słupsk. Ogłoszono już przetarg w tej sprawie. Przedsięwzięcie ma spowodować, że kolej stanie się bardziej atrakcyjnym środkiem transportu.

Dzięki inwestycji pasażerowie pociągów będą podróżowali w lepszych warunkach. Po zakończeniu prac modernizacyjnych w ramach przedsięwzięcia PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. czas przejazdu koleją pomiędzy Lęborkiem a Słupskiem ma ulec skróceniu o ok. 10 minut.

Zakres inwestycji obejmuje modernizację toru. Ponadto powstanie również drugi tor na odcinku o długości ok. 50 km. Po zakończeniu prac budowlanych wzrośnie przepustowość linii, dzięki czemu oferta połączeń kolejowych stanie się bardziej atrakcyjna.

„Ogłoszony dzisiaj przetarg na prace na linii kolejowej nr 202 na odcinku Lębork – Słupsk, na ważnej kolejowej trasie Trójmiasto – Szczecin, to kolejny krok w kierunku budowania nowoczesnej, dostępnej i bezpiecznej kolei. Konsekwentnie modernizujemy polską kolej, pamiętając w obecnej sytuacji geopolitycznej, że ma ona również istotne znaczenie militarne”

– mówił Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Nowa odsłona stacji i przystanków kolejowych w województwie pomorskim

Podróżowanie koleją w województwie pomorskim stanie się bardziej komfortowe. Zakres inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. obejmuje budowę nowych peronów oraz przebudowę już istniejących na następujących stacjach i przystankach kolejowych:

  • Jezierzyce Słupskie
  • Leśnice
  • Damnica
  • Pogorzelice
  • Strzyżyno Słupskie
  • Potęgowo
  • Głuszyno Pomorskie

Perony zostaną przystosowane do potrzeb osób, których poruszanie się jest ograniczone. Ponadto kolej stanie się dostępniejsza, dzięki budowie nowych przystanków w Łebieniu i Runowie. Jak informują PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., odbudowany zostanie także przystanek w miejscowości Siemianice.

„Przetarg na prace na linii z Lęborka do Słupska to kolejny przetarg ogłaszany przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. na terenie województwa pomorskiego. W styczniu ogłosiliśmy postępowanie na modernizację stacji Słupsk. Inwestycje realizowane przez Polskie Linie Kolejowe poprawią warunki na stacjach i przystankach oraz linii Trójmiasto – Szczecin, ważnej w skali miejscowości, regionu i połączeń dalekobieżnych. W 2022 r. Polskie Linie Kolejowe ogłosiły już przetargi o wartości 12 mld zł”

– mówił Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Zmiany na rewitalizowanej linii kolejowej

Modernizowana linia kolejowa nr. 202 na odcinku Lębork – Słupsk zostanie wyposażona w nowe urządzenia oraz systemy, które odpowiadają za sterowanie ruchem kolejowym. Ponadto w jej obrębie wzrośnie poziom bezpieczeństwa, dzięki wiaduktom oraz przejściom pod torami kolejowymi. Zbudowanych zostanie 8 przejść pod torami m.in. w Damnicy i Potęgowie. Warto dodać, że komunikacja pomiędzy przejściami a peronami będą ułatwiały windy.

Należy podkreślić, że zakres inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. obejmuje działania przy 80 obiektach inżynieryjnych. Są to np.:

  • mosty
  • wiadukty kolejowe
  • wiadukty drogowe

Wymieniona zostanie również sieć trakcyjna. Zgodnie z planem po ukończeniu prac budowlanych pociągi pasażerskie mają podróżować tą trasą z prędkością sięgającą 160 km/h, natomiast pociągi towarowe z prędkością do 120 km/h. Przedsięwzięcie uwzględnia rozbudowę linii do 200 km/h. Planowo działania na trasie Słupsk – Lębork mają zostać ukończone w 2026 roku.

Modernizacja stacji kolejowej Słupsk

W styczniu 2022 roku PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ogłosiły przetarg, w ramach którego zmodernizowana zostanie stacja kolejowa w Słupsku. Użytkownicy kolei będą mogli skorzystać z nowych peronów wyposażonych we wiaty. Przewidziano także nowoczesną informację pasażerską. Łatwe przemieszczanie się zapewnią windy. Zgodnie z planem prace modernizacyjne na stacji Słupsk mają rozpocząć się w 2022 roku, a ich zakończenie ma nastąpić w 2025 roku.

Autor: Damian Malesza
Fot. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Może Ci się spodobać

1 komentarzy

Jac 6 marca 2022 - 13:25

Czy będzie dołożenie drugiego toru ? jeśli nie to podwyższenie prędkości na dużo się nie przyda

Odpowiedz

Zostaw komentarz