Sektorkolejowy » Na koszalińskiej wąskotorówce będzie kursować 70-letni parowóz

Na koszalińskiej wąskotorówce będzie kursować 70-letni parowóz

pzez Adrian

Ostatni parowóz w Koszalinie zjechał z torów 35 lat temu. W sobotę, 25 września Towarzystwo Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej (TKKW) wprowadziło na tory 70-letni parowóz Px48 o numerze 3901, który został gruntownie odrestaurowany i będzie nadal eksploatowany.

Renowacja zabytkowego parowozu trwała 2,5 roku. Została przeprowadzona w ramach budżetu obywatelskiego miasta Koszalin kosztem 0,5 mln zł.

Jednostka należy do Muzeum Narodowego w Szczecinie, które użyczyło go Towarzystwu bezpłatnie na okres 20 lat. Wcześniej, do 2019 r., była jedną z atrakcji skansenu w Gryficach.

W pierwszy po latach kurs parowóz wyruszył po uroczystości zorganizowanej w sobotę, 25 września, na Dworcu Wąskotorowym w Koszalinie. Pojechał do Manowa, po czym od składu odłączono wagon motorowy MBxd2, który pojechał dalej do Rosnowa.

Koszalińska Kolej Wąskotorowa

Wąskotorówka w Koszalinie powstała w 1898 r. i jest jedną z najstarszych tego typu tras w Polsce i w Europie. Do zapaści tej linii doszło w latach 80. i 90. XX w., kiedy zamykano kolejne jej odcinki aż jesienią 2001 r. w ogóle przestały kursować nią pociągi.

W 2005 r. lokalni pasjonaci kolejnictwa powołali Towarzystwo Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej, a ich celem było uratowanie zabytkowego szlaku. Prowadzone remonty pozwoliły na uruchomienie w 2008 r. połączenia pomiędzy Koszalinem a Manowem. Następnie odbudowano trasę z Manowa do Rosnowa. Co roku kolejka prowadząca z Koszalina nad jezioro Rosnowskie przyciąga około 14 tys. pasażerów.

Autor: Agata Sumara
Fot. waskotorowka.koszalin.pl

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz