Sektorkolejowy » Most kolejowy z ciągiem pieszo-rowerowym nad Wisłą w Krakowie

Most kolejowy z ciągiem pieszo-rowerowym nad Wisłą w Krakowie

pzez Patryk

Kiedy zostanie oddany most kolejowy nad Wisłą w Krakowie?

W drugiej połowie 2022 r. w Krakowie ma być oddany do użytku most kolejowy nad Wisłą, na którym wydzielona zostanie ścieżka dla pieszych oraz rowerzystów. Ułatwi ona przemieszczanie się pomiędzy centrum miasta a Zabłociem (częścią dzielnicy Podgórze). Aktualnie końca dobiegają prace projektowe. Jak podaje PKP PLK S.A., część pozwoleń budowlanych została już pozyskana, a w ciągu kilku tygodni rozpocznie się montaż konstrukcji obiektu.

Prace realizowane są w ramach inwestycji mającej na celu modernizację linii kolejowej E30 Kraków Główny Towarowy–Rudzice. Trasa pieszo-rowerowa to wspólne przedsięwzięcie spółki kolejowej i miasta Krakowa, które partycypują w kosztach.

Koszt całej inwestycji wynosi ponad 1 mld złotych

Inwestycja trwająca w stolicy Małopolski od 2017 r., polegająca na modernizacji linii średnicowej i obejmująca odcinek torów o długości 20 km, pochłonie w sumie ponad 1 mld zł. Przedsięwzięcie to obejmuje m.in.: budowę trzech mostów kolejowych (jeden oddano do użytku w 2020 r., drugi ma być włączony do ruchu na przełomie tego i przyszłego roku, a ponad rok zajmie budowa ostatniego mostu, który będzie obiektem prowadzącym ruch kolejowy, pieszy oraz rowerowy), dwóch estakad o długości 850 m każda (w miejscu dawnego nasypu ziemnego prowadzącego od ul. Kopernika do ul. Miodowej i zbudowanie na nich czterech torów) oraz przystanków Kraków Grzegórzki oraz Kraków Złocień.

Planowo projekt powinien zakończyć się w 2022 r. Wówczas po zmodernizowanej trasie pociągi będą mogły poruszać się z prędkością 160 km/godz., przy czym w centrum miasta będą zwalniać do 100 km/godz.

Źródło zdjęcia: www.wikipedia.pl
Autor tekstu: Agata Sumara

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz