Tabor PKP Intercity wzbogaci się o 63 lokomotywy elektryczne. Spółka właśnie ogłosiła postępowanie w tej sprawie w trybie dialogu konkurencyjnego. Nowoczesne, wielosystemowe lokomotywy mają mieć zdolność do rozwijania prędkości na poziomie min. 200 km/godz. Poza dostawą wybrany w przetargu dostawca ma również zająć się utrzymaniem technicznym pojazdów.
W pierwszym etapie zainteresowane podmioty mogą składać wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu. Te przyjmowane będą do 1 lipca. W drugim etapie przeprowadzone zostaną dialogi z firmami, które wykażą, że są zdolne do realizacji zamówienia. Rozmowy będą prowadzone do czasu, kiedy spółka określi rozwiązania najbardziej spełniające jej potrzeby. Kolejny krok to opracowanie specyfikacji warunków zamówienia oraz zaproszenie dostawców do składania ofert cenowych, co ma nastąpić w czwartym kwartale br. Wybór dostawcy planowany jest na pierwszy kwartał 2022 r.
Nowe wielosystemowe lokomotywy będą poruszać się po zmodernizowanych polskich liniach, a ponadto producent ma zapewnić dopuszczenie ich do eksploatacji w: Niemczech, Austrii, Czechach, Słowacji i na Węgrzech. Wszystkie lokomotywy będą wyposażone w system ETCS poziomu drugiego.
Jeden z największych projektów PKP Intercity
Jak podkreśla Marek Chraniuk, prezes zarządu PKP Intercity, będzie to jeden z największych zakupów w historii spółki i dodaje: „Nasze plany zakładają, że do 2030 r. chcemy przewozić 74 mln osób rocznie i stać się pierwszym wyborem dla pasażerów przy okazji podróży długodystansowych. Nowe lokomotywy będą elektryczne, co będzie stanowić kolejny krok na naszej drodze do osiągnięcia neutralności klimatycznej”.
Do 2030 r. spółka ma zainwestować w nowoczesny tabor 19 mld zł. Plany zakupowe obejmują m.in. wagony, lokomotywy, elektryczne zespoły trakcyjne piętrowe składy wagonowe typu push-pull. W 2030 r. cały tabor przewoźnika ma być nowy lub zmodernizowany.
Źródło artykułu: www.intercity.pl
Źródło zdjęcia: www.gov.pl
Autor tekstu: Agata Sumara