Sektorkolejowy » Koleje Dolnośląskie: Pierwsze w Polsce wagony rowerowe wyruszyły w trasę

Koleje Dolnośląskie: Pierwsze w Polsce wagony rowerowe wyruszyły w trasę

pzez Adrian

Wagony rowerowe Kolei Dolnośląskich pojawiły się na torach. Inauguracyjny przejazd miał miejsce w sobotę 2 lipca 2022 r. na trasie Wrocław – Sobótka – Świdnica. Żółte wagony będą kursować w weekendy.

Wagony rowerowe na dolnośląskich torach

W sobotę 2 lipca 2022 r. w trasę z Wrocławia do Świdnicy przez Sobótkę wyruszyły wagony rowerowe Kolei Dolnośląskich. Jak informuje przewoźnik, będą kursować w dniach, które są najbardziej popularne wśród rowerzystów – czyli w weekendy.

„Linia z Wrocławia do Świdnicy przez Sobótkę w pierwszym tygodniu funkcjonowania spotkała się z zainteresowaniem 15 tysięcy podróżnych. Spora część pasażerów podróżowała w tym kierunku wraz z rowerami, korzystając z możliwości szybkiego dostania się pociągiem do atrakcyjnych dla cyklistów okolic Sobótki. Dolny Śląsk słynie z licznych, urokliwych tras rowerowych, a my chcemy ułatwiać dotarcie do nich. Dlatego po okresie pilotażu na trasie Wrocław-Świdnica będziemy rozważać możliwości uruchomienia kolejnych linii dla wagonów rowerowych” – informuje Damian Stawikowski, prezes Kolei Dolnośląskich.

W wakacje wagony rowerowe należące do Kolei Dolnośląskich będą kursowały jedynie na trasie Wrocław – Sobótka – Świdnica. Przewoźnik nie wyklucza, że po wakacyjnym okresie pilotażowym wykorzysta je także na innych liniach, które cieszą się dużym zainteresowaniem wśród podróżnych.

Jak wygląda przewóz roweru?

W załadunku i odbiorze jednośladów pomaga obsługa pociągu. Jest on możliwy na trzech stacjach:

  • Wrocław Główny
  • Sobótka Zachodnia
  • Świdnica Przedmieście

Podróżni zainteresowani przewozem rowerów powinni zgłosić się do obsługi pociągu 15 min przed odjazdem. Po okazaniu biletu na przewóz jednośladu można go przekazać pracownikowi drużyny konduktorskiej. Obsługa pociągu umieści rower w wagonie.

„Pasażerów prosimy jedynie o podanie roweru z peronu do rąk pracownika obsługi przez drzwi wagonu. Dzięki temu w szybki sposób będziemy w stanie załadować, a następnie wydać rowery podróżnym na docelowych stacjach” – informuje Damian Stawikowski.

Rowery są montowane w środku charakterystycznego, żółtego wagonu za pomocą specjalnych uchwytów, które dociskają siodełko do podłogi. Następnie pracownicy obsługi pociągu przekazują podróżnym potwierdzenie nadania pojazdu wraz z widocznym numerem – należy je zachować przez całą podróż, gdyż będzie potrzebne do odbioru jednośladu. Każdy z wagonów jest w stanie pomieścić 38 rowerów.

Bilet na przewóz jednośladu można kupić w kasach biletowych Kolei Dolnośląskich znajdujących się we Wrocławiu oraz za pośrednictwem systemu KOLEO, nie później niż 30 minut przed odjazdem pociągu. Koszt jednorazowego biletu to 7 zł.

O uruchomieniu wagonów rowerowych na Dolnym Śląsku pisaliśmy TUTAJ oraz TUTAJ.

Autor: DM
Fot. Koleje Dolnośląskie

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz