Sektorkolejowy » Koleje Dolnośląskie uruchamiają wagony rowerowe. Pierwszy skład wyruszy z Wrocławia do Świdnicy w lipcu

Koleje Dolnośląskie uruchamiają wagony rowerowe. Pierwszy skład wyruszy z Wrocławia do Świdnicy w lipcu

pzez Adrian

W sezonie letnim na trasie z Wrocławia przez Sobótkę do Świdnicy pojawią się wagony rowerowe.

Od początku lipca Koleje Dolnośląskie wprowadzają wagony rowerowe. Początkowo będą one wykorzystywane na trasie Wrocław – Sobótka – Świdnica. Opłaty za przewóz roweru pociągiem Kolei Dolnośląskich są zgodne aktualnym cennikiem, niezależnie od liczby stacji, na których przewożony jest rower.

„Długo czekaliśmy na uruchomienie linii przez Sobótkę, cieszymy się z nadchodzącego końca rewitalizacji trasy. Okolice Sobótki słyną z wyjątkowych tras rowerowych i to właśnie na tę trasę wyjadą pierwsze wagony rowerowe. Dzięki nim na pokład będziemy mogli zabrać więcej rowerów, a pasażerowie w pociągu będą mogli podróżować wygodniej. Przybliżamy Ślężę fanom podróży na dwóch kółkach” – mówił Damian Stawikowski, prezes Kolei Dolnośląskich.

Drużyny konduktorskie pomogą z załadunkiem roweru

W celu utrzymania rozkładowych godzin odjazdu pociągów załadunek roweru do wagonu będzie możliwy na wyznaczonych stacjach. Pomogą w tym drużyny konduktorskie. Koleje Dolnośląskie w ramach pilotażu przeznaczą dwa specjalnie przygotowane wagony, które zostaną wyremontowane i dostosowane do przewozu rowerów przez przedsiębiorstwo Sarkom z Oleśnicy. Łącznie przewoźnik chce wprowadzić do ruchu pięć takich wagonów.

„To pilotaż naszego projektu, dlatego w pierwszym etapie zdecydowaliśmy o modernizacji dwóch wagonów. Dolny Śląsk słynie z wyjątkowych tras rowerowych, dlatego wstępnie planujemy już remont kolejnych i myślimy o ich wykorzystaniu na kolejnych trasach. Na to jednak przyjdzie czas w kolejnym sezonie” – mówił Damian Stawikowski.

Wprowadzenie wagonów rowerowych w taborze Kolei Dolnośląskich zostało pozytywnie zaopiniowane przez Urząd Transportu Kolejowego. Nowe składy będą obsługiwane przez wzmocnione kadrowo drużyny konduktorskie, które będą koordynowały załadunek rowerów do nowych wagonów.

Autor: Damian Malesza
Fot. Koleje Dolnośląskie

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz