Sektorkolejowy » Elektryfikacja linii i dobudowa drugiego toru na linii ze Szczecina do Berlina

Elektryfikacja linii i dobudowa drugiego toru na linii ze Szczecina do Berlina

pzez Adrian

Trwa przetarg, w ramach którego poszukiwany jest wykonawca dokumentacji projektowej dla linii kolejowej nr 408 i 409 na odcinku Szczecin Główny–Szczecin Gumieńce do granicy państwa. Według zapowiedzi i planów spółki PKP Polskie Linie Kolejowe roboty mające na celu m.in. dobudowanie drugiego toru, elektryfikację odcinka od stacji Szczecin Gumieńce do granicy państwa, budowę nowych przystanków mają się zakończyć do 2026 r.

O rozbudowę linii do Berlina od lat starał się Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego oraz samorząd partnerskich Krajów Związkowych Brandenburgia i Berlin. Jeśli projekt zostanie zrealizowany zgodnie z ostatnimi deklaracjami, podróż koleją ze Szczecina do centrum niemieckiej stolicy (stacja Hauptbahnhof) będzie trwać około półtorej godziny. Wg wcześniejszych zapewnień polityków linia ta miała być gotowa po naszej stronie już w roku 2020.

Docelowo transgraniczna, dwutorowa, zelektryfikowana linia pozwoli na przejazd pociągów z prędkością 160 km/godz. w przypadku składów pasażerskich i 120 km/godz. w przypadku składów towarowych. Po nowych torach będą mogły jeździć cięższe i dłuższe pociągi towarowe (do 750 m).

Zakłada się, że w ciągu doby po zmodernizowanych torach kursować będzie minimum 20 par pociągów, a projektowana przepustowość pozwala na uruchomienie 25 par pociągów pasażerskich na dobę.

Trwający właśnie przetarg na dokumentację projektową obejmuje zaprojektowanie m.in.: drugiego toru, elektryfikacji odcinka od stacji Szczecin Gumieńce do granicy państwa, nowych przystanków (Szczecin Pomorzany, Warzymice, Przecław i Kołbaskowo), wiaduktów w miejsce dotychczasowych jednopoziomowych skrzyżowań linii kolejowej z ul. Cukrową i drogą do Rajkowa.

Kolejnym krokiem po stronie PKP PLK będzie wybór wykonawcy prac, który zrealizuje je na 8-kilometrowym odcinku. Tymczasem roboty po stronie niemieckiej trwają od listopada 2021 r. Jakkolwiek Niemcy mieli zakończyć swoje działania do 2026 r., mówią, że skończą o rok wcześniej. O działaniach po stronie niemieckiej pisaliśmy TUTAJ.

Autor: Agata Sumara

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz