Sektorkolejowy » E-papierowe rozkłady jazdy tramwajów w Warszawie

E-papierowe rozkłady jazdy tramwajów w Warszawie

pzez Adrian

Nowatorskie e-rozkłady jazdy, pierwsze takie w Polsce rozwiązanie w zakresie informacji pasażerskiej, wprowadzane są w Warszawie. Elektroniczna rozpiska przyjazdów/odjazdów pojawiła się na stołecznym przystanku tramwajowym Muzeum Powstania Warszawskiego. Wykorzystuje ona technologię e-papieru połączoną z przetwarzaniem w chmurze danych z GPS.

Kolejne e-rozkłady mają być zainstalowane m.in. na przystankach przy placu Zawiszy, stacji Metro Marymont i przy al. Niepodległości.

Jak podaje urząd miasta, „Tramwaje Warszawskie wraz z Zarządem Transportu Miejskiego instalują na początek sześć e-papierowych tablic. Każda z nich składa się z dwóch części – na pierwszej znajduje się szczegółowy rozkład jazdy linii tramwajowych z godzinami i minutami odjazdu kolejnych pojazdów. Na drugiej części jest dynamiczna informacja – za ile minut dokładnie przyjedzie tramwaj i w jakiej kolejności składy będą podjeżdżały na przystanek. Ta informacja jest odświeżana co kilkanaście sekund”.

Centralne sterowanie e-rozkładami

E-rozkłady jazdy są sterowane centralnie i „od ręki”, co oznacza, że w sytuacji konieczności zmiany grafików nie jest konieczne wymienianie ich na każdym przystanku – cała operacja odbywa się zdalnie i szybko.

Na części tablicy, na której wyświetlają się informacje o odjazdach, dane pochodzą z GPS, podawane są w czasie rzeczywistym, dzięki czemu pasażerowie dokładnie wiedzą, kiedy przyjedzie nawet spóźniony tramwaj.

Na razie trwają testy

Wprowadzone e-rozkłady będą testowane przez kilka miesięcy zarówno pod kątem technicznym, jak i pod względem przydatności dla pasażerów. Na podstawie zebranych danych podjęte zostaną dalsze decyzje co do wprowadzenia takiego rozwiązania na kolejnych przystankach w stołecznym transporcie miejskim.

Autor: Agata Sumara
Fot. spidersweb.pl

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz