Sektorkolejowy » Alstom demonstruje w Niemczech pociąg na baterie

Alstom demonstruje w Niemczech pociąg na baterie

pzez Adrian

Zasilany bateriami pociąg Coradia, wyprodukowany przez Alstom, odbył dzisiaj kursy pokazowe w Saksonii w Niemczech, jadąc z Flöha i Zschopau, a potem z powrotem do Chemnitz. 9 września będzie przewozić pasażerów pomiędzy Annaberg i Buchholz. W grudniu ma wjechać na tory w ramach regularnych kursów pasażerskich.

Pojazd został opracowany w zakładzie producenta w Hennigsdorf i może być zasilany zarówno z trakcji elektrycznej, jak i energią zgromadzoną w bateriach. Realizacja tego projektu rozpoczęła się w 2016 r. w ramach partnerstwa z Politechniką Berlińską. Współpraca dotyczy nie tylko opracowania, zatwierdzenia i wdrożenia do ruchu takich pociągów – część badań koncentruje się na analizach opłacalności ekonomicznej pracy baterii na głównych liniach kolejowych.

Obecnie w Niemczech znaczna część linii kolejowych o długości krótszej niż 96 km obsługiwana jest przez pociągi z silnikami wysokoprężnymi. Korzystanie z pojazdów elektrycznych zasilanych bateriami na tych liniach pozwoli uniknąć konieczności przeprowadzania kosztownych modernizacji infrastruktury.

Pociąg na baterie ma zacząć regularne kursy w Badenii-Wirtembergii i Bawarii wraz z wprowadzaniem zimowego rozkładu jazdy w grudniu br. Jak twierdzi Alstom, będzie to pierwszy pociąg zasilany bateriami, który został dopuszczony do regularnej eksploatacji pasażerskiej w Niemczech od lat 60. XX w.

Przeczytaj także: Zeroemisyjny pociąg Coradia iLint od Alstomu zadebiutował w Szwecji

Autor: Agata Sumara
Fot. www.alstom.com

Może Ci się spodobać

1 komentarzy

Magdalena 11 września 2021 - 17:06

Pięknie!

Odpowiedz

Zostaw komentarz