Sektorkolejowy » Cegielski i Pesa Mińsk Mazowiecki zmodernizują 40 wagonów dla PKP Intercity

Cegielski i Pesa Mińsk Mazowiecki zmodernizują 40 wagonów dla PKP Intercity

pzez Damian

W czwartek 26 października narodowy przewoźnik podpisał umowę ze spółkami H. Cegielski Fabryka Pojazdów Szynowych i Pesa Mińsk Mazowiecki na modernizację 40 szt. pojazdów. Poznański zrealizuje prace przy 26 wagonach serii Z1B oraz 6 Z1B PRM, a firma z Mińska Mazowieckiego zmodernizuje 8 wagonów typu Z1A. Łączna wartość kontraktów wynosi ok. 270 mln zł brutto.

„Dynamiczny rozwój PKP Intercity jednocześnie napędza polską gospodarkę. Bo zamówienia warte miliardy na nowe wagony czy lokomotywy złotych trafiają do polskich zakładów. Tak właśnie jest z zamówieniem na modernizację do najwyższych standardów 40 wagonów. Kontrakt dla polskich zakładów kolejowych przełoży się na miejsca pracy, regularne wynagrodzenia i dalszy rozwój firm, które już dziś oferują produkty na niezwykle wysokim poziomie” – podkreślał Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

Wszystkie wagony zostaną odnowione i zyskają wiele udogodnień, dzięki którym wzrośnie komfort podróży. Zostaną także przystosowane do poruszania się z prędkością 200 km/h. Zgodnie z treścią podpisanych umów mają one trafić do PKP Intercity w ciągu 36 miesięcy.

„Projekt modernizacji 40 wagonów jest częścią największego programu inwestycyjnego w historii przewoźnika »PKP Intercity – Kolej Dużych Inwestycji«. W jego ramach spółka zainwestuje 24,5 mld zł w nowoczesny tabor, dzięki czemu do końca obecnej dekady wszystkie pojazdy we flocie przewoźnika będą nowe lub zmodernizowane” – powiedział Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Jakie udogodnienia znajdziemy w zmodernizowanych wagonach PKP Intercity?

W pojazdach narodowego przewoźnika zamontowane zostaną m.in. nowe ergonomiczne i komfortowe fotele w przedziałach pasażerskich 1 i 2 klasy wraz z gniazdami 230 V oraz USB do ładowania urządzeń elektronicznych. Będą wyposażone w klimatyzację, bezprzewodowy internet oraz indywidualne oświetlenie dla każdego pasażera. Pojawią się także, toalety z układem zamkniętym WC i drzwi odskokowo – przesuwne. Pasażerów pociągów PKP Intercity z pewnością ucieszy fakt, iż wagony zyskają nowe wygłuszenie akustyczne oraz izolację cieplną. W efekcie wewnątrz będzie dużo ciszej, a izolacja termiczna zwiększy komfort podróży zarówno przy wysokich, jak i niskich temperaturach.

„Już teraz realizujemy dla PKP Intercity projekty o łącznej wartości 2,91 mld złotych, a dziś podpisaliśmy umowę na kolejne zamówienie na kwotę 58 mln zł. Cieszymy się, że nasza współpraca się rozwija – dzięki temu jesteśmy w stanie inwestować w nasze zakłady w Bydgoszczy i Mińsku Mazowieckim oraz zapewnić stabilne zatrudnienie” – zaznaczył Jacek Bilski, prezes zarządu Pesa Mińsk Mazowiecki.

Wykonawcy prac modernizacyjnych zobowiązali się także do wykonania napraw okresowych na trzecim poziomie utrzymania (P3), które zostaną wykonane po 18 miesiącach od oddania wagonów do eksploatacji przez narodowego przewoźnika.

„Obecnie realizujemy dla PKP Intercity modernizację 90 wagonów za kwotę blisko  495 mln zł. 21 gotowych wagonów przekazaliśmy już przewoźnikowi, a pozostałe będą sukcesywnie oddawane do końca III kwartału przyszłego roku. Cieszy nas podpisanie umowy na kolejny projekt o wartości 211 mln zł i liczymy na następne” – powiedział Marcin Rodek, prezes zarządu H. Cegielski Fabryka Pojazdów Szynowych.

Więcej informacji o PKP Intercity można znaleźć m.in.:

Autor: Damian Malesza
Fot. PKP Intercity

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz