Sektorkolejowy » Ambasadorzy Bezpieczeństwa kontynuują działania w ramach kampanii społecznej „Bezpieczny przejazd”

Ambasadorzy Bezpieczeństwa kontynuują działania w ramach kampanii społecznej „Bezpieczny przejazd”

pzez Damian

Podczas wakacyjnych piątków na przejazdach kolejowo-drogowych Ambasadorzy i Ambasadorki Bezpieczeństwa przeprowadzili 652 dodatkowych akcji. To ponad 73  tys. przekazanych materiałów promocyjnych, które przypominają uczestnikom ruchu drogowego o bezpieczeństwie. Po zakończeniu wakacji kolejarze rozpoczynają kolejne działania m.in. w szkołach oraz warsztaty z instruktorami jazdy.

„Bezpieczne piątki”

W okresie wakacji Ambasadorki i Ambasadorzy Bezpieczeństwa co piątek pojawiali się a przejazdach kolejowo-drogowych. „Bezpieczne piątki” to akcja PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. w ramach kampanii społecznej „Bezpieczny przejazd”, podczas których kolejarze oraz pracownicy Straży Ochrony Kolei rozdawali materiały edukacyjne. Informowali także, gdzie w razie potrzeby można znaleźć ważne informacje na żółtych naklejkach. W sumie, w trakcie przeprowadzonych akcji rozdali ponad 73 tysiące ulotek i materiałów dydaktycznych.

Warto przypomnieć, że w lipcu i sierpniu 2022 r. na przejazdach kolejowo-drogowych doszło do 35 zdarzeń (o 3 mniej niż w zeszłoroczne wakacje).

Kontynuacja działań w nowym roku szkolnym

Ambasadorki i Ambasadorzy Bezpieczeństwa nie rezygnują z edukowania najmłodszych. Wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego rozpoczynają spotkania z dziećmi i młodzieżą. Na prelekcjach szkolnych przekażą najmłodszym najważniejsze informacje o odpowiednim zachowaniu na torach. Okazuje się, że październik to miesiąc, w którym od kilku lat takich spotkań jest najwięcej.

Szkoły i przedszkola, które są zainteresowane zorganizowaniem prelekcji, mogą się zgłaszać za pośrednictwem strony www.bezpieczny-przejazd.pl.

Do końca roku kolejarze spotkają się 5 razy z instruktorami nauki jazdy. Seminaria odbędą się w: Piotrkowie Trybunalskim, Ełku, Suchym Lesie koło Poznania, Głogowie oraz Krośnie. Specjalistyczne warsztaty z udziałem ekspertów są okazją do wymiany doświadczeń i do zdobycia dodatkowych materiałów szkoleniowych dla kursantów. Od 2016 r. spotkaniom organizowanym przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przyświeca zasada „Lepiej przygotowany instruktor, to lepiej przygotowany przyszły kierowca”. Od tego czasu objęła 47 miast, w których zorganizowano 51 spotkań. Skorzystali z nich instruktorzy z prawie 5 tys. ośrodków szkolenia kierowców.

#ŻółtaNaklejkaPLK ratuje życie

Od 2018 r. każdy przejazd w Polsce, który jest zarządzany przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., ma dodatkowe oznakowanie. Od wewnętrznej strony krzyży św. Andrzeja lub na napędach rogatek znajdują się żółte naklejki, na których znajdziemy 3 bardzo istotne informacje:

  • indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu kolejowo-drogowego składający się z dziewięciu cyfr
  • numer alarmowy
  • numer awaryjny

Z Żółtych Naklejek PLK korzystamy w momencie zagrożenia życia lub kiedy widzimy na torach przeszkodę. Żółte Naklejki PLK na przejazdach kolejowo-drogowych pozwalają na precyzyjne określenie miejsca wypadku, a kolejarze mogą szybko wstrzymać ruch pociągów.

Więcej informacji o Żółtych Naklejkach PLK i kampanii „Bezpieczny Przejazd” jest dostępnych TUTAJ.

Sektorkolejowy sygnatariuszem Deklaracji w sprawie rozwoju kultury bezpieczeństwa w transporcie kolejowym

Wydawnictwo sektor kolejowy jako aktywny sygnatariusz Deklaracji w sprawie rozwoju kultury bezpieczeństwa w transporcie kolejowym wspiera takie inicjatywy. Zależy nam, żeby nieustannie podnosić świadomość uczestników ruchu kolejowego i drogowego oraz promować właściwe zachowania.

 XIV Podpisanie Deklaracji Kultury Bezpieczeństwa miało miejsce 29 czerwca 2022 r. w siedzibie Urzędu Transportu Kolejowego.

Więcej o XIV Podpisaniu Deklaracji Kultury pisaliśmy TUTAJ.

Autor: Damian Malesza
Fot. PKP PLK S.A.

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz