Sektorkolejowy » Znasz MS Excel na poziomie średnim? Możesz zarządzać ryzykiem inwestycji kolejowych

Znasz MS Excel na poziomie średnim? Możesz zarządzać ryzykiem inwestycji kolejowych

pzez Adrian

Niecodzienna treść ogłoszenia o pracę pojawiła się na facebookowym profilu spółki PKP PLK. W informacji o rekrutacji na stanowisko ds. zarządzania ryzykiem inwestycji napisano: „Do jednego z zespołów w biurze monitowania projektami inwestycyjnymi poszukujemy osoby na stanowisko ds. zarządzania ryzykiem inwestycji. Od kandydatów oczekujemy praktycznej znajomości MS Excel oraz doświadczenia w obszarze zarządzania projektami”. Co ważne, na właściwej stronie z ogłoszeniem ta druga cecha nie jest wymagana, a jedynie mile widziana, a znajomość Excel’a może być na poziomie średnim.

Najważniejsze wymagania

W wymaganiach kwalifikacyjnych dot. kandydatów do pracy na stanowisku ds. zarządzania ryzykiem inwestycji wymieniono: wykształcenie wyższe; dwa lata doświadczenia zawodowego (preferowane w obszarze zarządzania projektami); znajomość pakietu MS Office, w szczególności MS Excel (poziom średniozaawansowany, tj. wyszukaj pionowo, tabele przestawne, formatowanie warunkowe, suma warunków).

Kompetencje miękkie

Ciąg dalszy wymagań kwalifikacyjnych, które można nazwać kompetencjami miękkimi, to: umiejętność współpracy oraz dzielenia się wiedzą i doświadczeniem; umiejętność radzenia z emocjami oraz zorientowanie na realizację zadań w terminie; zorientowanie na klienta wewnętrznego i zewnętrznego; otwartość na zmianę.

Mile widziane kwalifikacje

Dopiero w „mile widzianych kwalifikacjach” wyliczono takie cechy, jak: wykształcenie wyższe techniczne; wiedza z zakresu inwestycji, zarządzania projektami, zarządzania ryzykiem; znajomość programu MS Project.

Obowiązki osoby zajmującej się zarządzanie ryzykiem inwestycji

Jak dalej pisze pracodawca, obowiązkami pracownika zrekrutowanego na opisywane stanowisko będzie: cykliczny monitoring i analiza zagrożeń projektowych; sprawozdawczość w zakresie pojawiających się zagrożeń w projektach inwestycyjnych do wewnętrznych oraz zewnętrznych Interesariuszy; zarządzanie bazą zagrożeń projektowych, tj. metodyczna analiza danych; wsparcie merytoryczne zespołów projektowych w zakresie metodyki zarządzania ryzykiem; zaangażowanie w rozwój systemu IT dedykowanego do prowadzenia projektów – optymalizacja narzędzi informatycznych wspierających zarządzanie ryzykiem; prowadzenie szkoleń z zakresu zarządzania ryzykiem oraz stosowania narzędzi informatycznych wspomagających proces zarządzania ryzykiem.

Korzyści dodatkowe

Wśród korzyści, jakie zyska pracownik zatrudniony na opisywanym stanowisku poza umową o pracę, ogłoszeniodawca wymienia m.in.: opiekę medyczną, ulgi za przejazd koleją, pracowniczą kasę zapomogowo-pożyczkową i program sportowo-rekreacyjny.

Dysonans poznawczy

Czytając ze zrozumieniem treść ogłoszenia, trudno się zorientować, kto tak naprawdę poszukiwany jest na ww. stanowisko, ponieważ główne wymagania zestawione zakresem obowiązków nie znajdują wspólnego mianownika, a wymowa całego ogłoszenia jest absurdalna.

Wydawałoby się również, że w ofercie dotyczącej takiego stanowiska, na miejscu pierwszym powinna znaleźć się udokumentowana i poparta praktycznym doświadczeniem „wiedza z zakresu inwestycji, zarządzania projektami, zarządzania ryzykiem”, a tymczasem takie cechy znajdujemy dopiero na końcu ogłoszenia jako mile widziane, ale niekonieczne. Co więcej, od kandydata nie oczekuje się doświadczenia praktycznego z zakresu zarządzania, a tym bardziej doświadczenia w zarządzaniu ryzykiem, co stanowi clue tej oferty i jest jednym z najtrudniejszych obszarów w zarządzaniu!

Kogo zatem poszukuje pracodawca? Nie wiadomo. Jeśli jednak ryzykiem inwestycyjnym na kolei mają zarządzać osoby, których główną umiejętnością jest znajomość Excel’a na poziomie średniozaawansowanym, nie jest to dobry prognostyk dla rozwoju, a nawet funkcjonowania polskich kolei.

Autor: Agata Sumara
Fot. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. / facebook

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz