Sektorkolejowy » Za dwa lata w Koszalinie będzie nowy dworzec. Jest zgoda na budowę

Za dwa lata w Koszalinie będzie nowy dworzec. Jest zgoda na budowę

pzez Adrian

Szacunkowy koszt budowy dworca kolejowego w Koszalinie to około 20 mln zł. Inwestycja ma być sfinansowana z programu inwestycji dworcowych na lata 2016–2023 r. Projekt obiektu jest już gotowy, a pozwolenie na budowę zostało wydane. Teraz brakuje jeszcze wykonawcy, który rozpocznie prace w połowie przyszłego roku.

Koszaliński dworzec znalazł się w programie dworcowym w 2018 r. Jesienią tego samego roku zorganizowano konsultacje społeczne, w ramach których zebrane zostały informacje m.in. od mieszkańców, radnych, przedstawicieli organizacji pozarządowych. Wyspowiadali się na temat tego , czego oczekują od nowego obiektu i jak ma on wyglądać.

Ostatecznie w przetargu na opracowanie projektu złożone zostały trzy oferty, a jesienią 2020 r. wybrano gdańską firmę TBi Architekci sp. z o.o., która opracowała dość odważny projekt budynku dworca w Koszalinie.

Architekci z Gdańska zaproponowali nowoczesną dwupoziomową konstrukcję ze szkła z ażurowym dachem. Na poziomie zero znajdą się pawilony handlowe i poczekalnia. Na poziomie pierwszym przewidziano m.in. posterunek Straży Ochrony Kolei. Do budynku dworca będzie można dotrzeć przejściem podziemnym lub z poziomu chodnika.

Wkrótce ma ruszyć procedura przetargowa mająca na celu wybór wykonawcy. Prace budowlane powinny rozpocząć się w połowie 2022 r. Otwarcie obiektu zaplanowane jest na rok 2023.

Autor: Agata Sumara

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz