Sektorkolejowy » Wkrótce pociągi wrócą na standardową trasę do Katowic

Wkrótce pociągi wrócą na standardową trasę do Katowic

pzez Damian

Jak informują Koleje Śląskie, od 15 maja br. pociągi znów będą mogły jeździć na „starej” trasie, lecz po nowych torach na odcinku pomiędzy Goczałkowicami-Zdrojem a Czechowicami-Dziedzicami.

Skrócenie czasu  podróży pociągiem i dodatkowy pociąg pospieszny

Od 12 marca wchodzi w życie nowy rozkład jazdy kolei, zatem użytkownicy kolei mogą spodziewać się zmian w kursowaniu pociągów. Niestety nie oznacza to, że wszystkie problemy znikną. Pociągi, które ponownie będą jeździły tradycyjną trasą pomiędzy Goczałkowicami-Zdrojem a Czechowicami-Dziedzicami pominą Odchodze.

„Od 15 maja zostanie udrożniony przejazd po standardowej trasie pomiędzy Goczałkowicami a Czechowicami-Dziedzicami, co przełoży się na znaczne, około 20-minutowe skrócenie czasu podróży. Przywrócenie docelowej organizacji ruchu pociągów umożliwi uruchomienie dodatkowego pociągu przyspieszonego relacji Katowice – Żywiec odjeżdżającego po godzinie 1700, a także przywrócenie jednej popołudniowej pary pociągów na odcinku Żywiec – Zwardoń. Również od 15 maja wszystkie pociągi przyspieszone kursujące w dni robocze będą zatrzymywały się na przystanku Łodygowice Górne. W dalszym ciągu przystanek Goczałkowice-Zdrój nie będzie obsługiwany” – poinformowały w komunikacie Koleje Śląskie.

Niestety nie oznacza to, że wszystkie problemy znikną. Pociągi, które ponownie będą jeździły tradycyjną trasą pomiędzy Goczałkowicami-Zdrojem a Czechowicami-Dziedzicami pominą Ochodzę.

To nie koniec utrudnień dla podróżnych

W okresie obowiązywania nowego rozkładu jazdy kolei, czyli od 12 marca do 10 czerwca br. za niektóre pociągi nadal będzie kursowała autobusowa komunikacja zastępcza.

„W wybrane dni robocze w godzinach wieczornych i nocnych w rejonie modernizowanego węzła kolejowego wokół stacji Czechowice-Dziedzice będą realizowane przerwy w ruchu pociągów wymagające zorganizowania zastępczej komunikacji autobusowej. Największy zakres ograniczeń został zaplanowany na termin 14 – 16 marca, kiedy ruch zostanie wstrzymany od godziny 20.00, a utrudnienia obejmą pociągi relacji S5 na odcinku Pszczyna – Bielsko-Biała Główna i S61 na odcinku Czechowice-Dziedzice – Chybie. Dodatkowo w dniach 15 – 16 marca autobusami zostanie zastąpiona ostatnia para pociągów do i z Wisły. Za każdy z odwołanych pociągów zostaną uruchomione dwa rodzaje autobusów – ekspresowych oraz pośredni” – zaznaczył śląski przewoźnik.

Warto przypomnieć, iż pociągi jeżdżą objazdem przez Ochodzę od grudnia 2021 r. Według pierwotnych ustaleń miały one wrócić na tradycyjną trasę we wrześniu ubiegłego roku. Początkowo termin ten przesunięto na marzec 2023., jednak finalnie podróżnym przyjdzie poczekać do maja br.

Więcej o Kolejach Śląskich pisaliśmy m.in. TUTAJ oraz TUTAJ.

Autor: Damian Malesza
Fot. Materiały własne

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz