Sektorkolejowy » W Sulejówku tunel pod torami zastąpi przejazd kolejowo-drogowy

W Sulejówku tunel pod torami zastąpi przejazd kolejowo-drogowy

pzez Adrian

Sprawny ruch kolejowy i drogowy zapewni nowe bezkolizyjne skrzyżowanie w Sulejówku. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. rozpoczynają budowę tunelu pod torami, który zastąpi przejazd drogowo-kolejowy w al. Marszalka Józefa Piłsudskiego. Inwestycja jest współfinansowana ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Prace zaplanowano do III kwartału 2023 r.

W Sulejówku w al. Marszałka Józefa Piłsudskiego (droga wojewódzka 638) zostanie wybudowany tunel pod linią kolejową, który zwiększy bezpieczeństwo ruchu na linii Warszawa –Terespol oraz usprawni ruch drogowy w mieście. Obiekt zastąpi obecny przejazd, a kierowcy nie będą musieli czekać przed zamkniętymi rogatkami.

Powstanie nowa droga, po jednym pasie ruchu w każdą stronę. Będzie chodnik i ścieżka rowerowa. Dojście do tunelu pieszym zapewnią schody. Dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się przewidziano windę.

Wykonawca rozpoczyna prace budowalne 16 sierpnia. W pierwszej kolejności zostanie przygotowany teren budowy i usunięte kolizje z podziemną infrastrukturą. Dalej zostanie przygotowany wykop pod torami. Zaplanowane roboty zostały uzgodnione w rozkładzie jazdy. Utrzymany będzie ruch pociągów pasażerskich i towarowych na obu torach.

Prace wiążą się z zamknięciem przejazdu kolejowo-drogowego al. Marszałka Józefa Piłsudskiego dla ruchu samochodów i pieszych. Zakres robót wymaga wprowadzenia tymczasowej zmiany organizacji ruchu, którą wykonawca uzgodnił z zarządcami dróg. Zalecane są objazdy sąsiednimi przejazdami w Wesołej i Sulejówku.

Inwestycja w Sulejówku o wartości ok. 60 mln zł netto realizowana jest w ramach projektu „Poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniach linii kolejowych z drogami – etap II – część wiaduktowa”. Prace zaplanowano do III kwartału 2023 r.

Zadanie jest wykonywane przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wspólnie z Województwem Mazowieckim i Miastem Sulejówek. PKP Polskie Linie Kolejowe zapewniają ok. 31 mln zł netto wartości inwestycji. Część Spółki jest współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Źródło: PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
Fot. Damian Kisielewski / wikipedia

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz