Sektorkolejowy » W listopadzie ma się rozpocząć remont dworca w Wadowicach

W listopadzie ma się rozpocząć remont dworca w Wadowicach

pzez Damian

Blisko 10 mln zł kosztować będzie remont dworca kolejowego w Wadowicach (woj. małopolskie). Umowa z wykonawcą, który jest odpowiedzialny za zaprojektowanie i całkowitą przebudowę budynku dworca została zawarta w lutym br. Jak podaje PAP, powołując się na informacje wadowickiego magistratu, projekt jest prawie gotowy, a prace budowlane mają ruszyć w listopadzie.

Obecnie budynek wadowickiego dworca kolejowego jest nieczynny. Wykonawca ma go kompleksowo zmodernizować i przystosować do obsługi pasażerów korzystających z kolei, a ponadto ma rozbudować budynek o część dydaktyczno-edukacyjną. Ponadto wyremontowany i zagospodarowany zostanie teren wokół dworca.

Powierzchnia budynku dworcowego obejmuje około 1,5 tys. m2 na czterech kondygnacjach – w piwnicy, na parterze, piętrze i poddaszu. Po modernizacji do dyspozycji personelu i pasażerów będą m.in.: poczekalnia, pomieszczenie z kasami, toalety, kawiarnia z tarasem. Na piętrze budynku zaplanowano pomieszczenia dla działających w mieście stowarzyszeń i organizacji, a na poddaszu ma się znaleźć salka konferencyjna.

Część obiektu zostanie utrzymana w odtworzonym galicyjskim stylu, a część to zupełnie nowoczesny, ale pasujący do zabytkowej części budynek, połączony z nim przeszklonym korytarzem. 

W drugiej połowie XIX w. Wadowice zaczęły się starać o to, by pociągi jeżdżące na trasie pomiędzy Krakowem a Bielskiem-Białą zatrzymywały się w tej miejscowości. Pierwszy pociąg wjechał na wadowicką stację w 1887 r. Zaraz potem rozpoczęła się budowa dworca w typowym galicyjskim stylu.

Autor: Agata Sumara
Fot. wadowiceonline.pl, autor: Marcin Guzik

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz