12 grudnia w Centrum Egzaminowania i Monitorowania Maszynistów odbyło się forum dyskusyjne Polskiej Izby Producentów Urządzeń i Usług na Rzecz Kolei z przedstawicielami Urzędu Transportu Kolejowego. Była to okazja do rozmów o bezpieczeństwie systemu kolejowego w Polsce.
Gości powitał dr inż. Ignacy Góra, Prezes UTK, który przedstawił założenia systemu egzaminowania kandydatów na maszynistów oraz zaprezentował najnowsze rozwiązania techniczne w siedzibie Centrum. Poinformował, że państwowe egzaminy na licencje i świadectwo maszynisty są przeprowadzane przez UTK w pełni elektronicznie. Umiejętności praktyczne kandydatów na świadectwo maszynisty są natomiast weryfikowane m.in. przy wykorzystaniu trzech najnowocześniejszych w Polsce symulatorów pojazdów kolejowych. Szczególną uwagę gości zwróciła dokładność odwzorowania tras kolejowych i różnorodność scenariuszy jazdy, a także dokładne odwzorowanie wnętrza kabiny maszynisty pojazdów kolejowych.
W trakcie forum dyskusyjnego przedstawione zostały zasady prowadzenia egzaminów, jak również pierwsze wnioski i dane. Do egzaminu na licencję maszynisty w CEMM przystąpiło dotąd ponad 700 osób. Zdawalność utrzymuje się na poziomie 74%. Większość osób, które starają się o licencję maszynisty to mężczyźni, jednak wśród kandydatów na maszynistów znalazło się prawie 40 kobiet. Średnia wieku kandydatów to 30 lat.
W trakcie forum eksperci z UTK odpowiadali na pytania uczestników. Były one związane m.in. z nowymi regulacjami unijnymi – rozporządzeniem 2021/782 dot. praw i obowiązków pasażerów w ruchu kolejowym oraz ostatnimi zmianami w TSI.
Polska Izba Producentów Urządzeń i Usług na Rzecz Kolei jest instytucją non-profit, która skupia podmioty gospodarcze związane z rynkiem kolejowym.
Źródło: UTK