Sektorkolejowy » Stacja kolejowa w Londynie wykorzystuje folię fotowoltaiczną do wytwarzania energii

Stacja kolejowa w Londynie wykorzystuje folię fotowoltaiczną do wytwarzania energii

pzez Damian

Brytyjski zarządca infrastruktury Network Rail (NR) podaje, że na stacji Denmark Hill w południowym Londynie do generowania energii na potrzeby budynku stacji wykorzystywane są panele słoneczne pokryte folią fotowoltaiczną. Instalacja ta ma produkować więcej energii niż potrzebne jest do obsługi budynku.

NR podkreśla, że to pierwsza tego typu instalacja w Europie pozwalająca na znaczące ograniczenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Powstała w ramach rozbudowy stacji, na co wydane zostało 7,5 mln funtów.

W ramach zastosowanego rozwiązania cienka warstwa folii BIPVco Flextron została zamontowana na dachu stacji. Produkowana w ten sposób energia przesyłana jest do sieci elektrycznej.

Folia ma 3 mm grubości, waży 3 kg na m2 i nie wymaga dodatkowego podparcia. W porównaniu ze standardowymi panelami słonecznymi te się nie tłuką. Nie wymagają również czyszczenia, ponieważ folia posiada właściwości podobne do teflonu, co odpycha zanieczyszczenia. W związku z tym nie jest konieczna ciągła konserwacja.

NR twierdzi, że zastosowana w Denmark Hill technologia charakteryzuje się bardzo wysoką wydajnością w zakresie produkowania energii w pochmurne dni w stosunku do tradycyjnych rozwiązań fotowoltaicznych. Zarządca zamierza wykorzystywać je również na innych stacjach.

Autor: Agata Sumara
Fot. www.networkrail.co.uk

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz