Sektorkolejowy » Ruszył program derusyfikacji Kolei Ukraińskich

Ruszył program derusyfikacji Kolei Ukraińskich

pzez Adrian

Prezes Kolei Ukraińskich (Ukrzaliznycia, UZ), Ołeksandr Kamyszin, zapowiedział 21 lutego start trzyletniego programu „Ukrainizacja kolei”, którego celem jest całkowite pozbycie się imperialnych i rosyjskich nazw, wizerunków i wszelkiego oznakowania kojarzącego się z Rosją ze wszystkich obiektów związanych z transportem kolejowym.

Czas wreszcie pozbyć się sowieckiej i imperialnej przeszłości, która przenikała ukraińską kolej przez ponad 100 lat, wyrzucić na śmietnik historii wszystko, co nas łączy i uniemożliwia rozwój. Czas na pełną ukrainizację kolei” – powiedział Kamyszin. Dodał, że UZ przygotowywała się do realizacji tych działań już od lata ub.r. Wykonano przegląd wszystkich obiektów wymagających działań, zarówno pod kątem prawnym, jak i technicznym. „Na podstawie tych danych opracowaliśmy kompleksowy program ukrainizacji, który nie tylko zmienia nazwy i usuwa sowieckie symbole czy rosyjskie nazwy, ale zasadniczo zmienia ukraińskie koleje” – dodał szef UZ.

Realizacja programu przewidziana jest na lata 2023–2025. W ciągu tych trzech lat w kilku etapach planowana jest ukrainizacja wszystkiego, co do tej pory łączyło przemysł kolejowy Ukrainy z krajem-agresorem – pisze UZ. Chodzi o nazwy oddziałów regionalnych, oznakowanie infrastruktury i obiektów, sowieckie płaskorzeźby, nazwy stacji itp.

Podczas inauguracji programu Kamyszin ogłosił: „Zaczynamy od zera”. Stwierdzenie to odnosi się do tego, że wcześniej na kijowskim dworcu, głównym dworcu kolejowym w kraju, znaki wskazywały 856/857 km. Dlaczego tak było?

Ponieważ przez około 100 lat kalkulowaliśmy względem zerowego kilometra wyznaczonego w Rosji. Skończymy z tym. Od teraz kilometr zerowy ukraińskich kolei jest tutaj, w Kijowie, na Dworcu Centralnym” – podkreślił, prezentując symboliczną tablicę z takim właśnie oznaczeniem. Dodał, że zmiana ta jest nie tylko symboliczna, ale także rozwiązuje problem bezpieczeństwa i sprawności ruchu, ponieważ większość tych znaków nie zmieniła się od połowy ubiegłego wieku.

Autor: Agata Sumara
Fot. Ukrzaliznycia

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz