Sektorkolejowy » Rail Baltica – postęp kolejowych inwestycji w Ełku

Rail Baltica – postęp kolejowych inwestycji w Ełku

pzez Damian

Rozpoczęte pod koniec ubiegłego roku inwestycje kolejowe o wartości 587 mln zł, których generalnym wykonawcą jest Budimex, realizowane są w ramach projektu „Prace na linii kolejowej E 75 na odcinku Białystok–Suwałki–Trakiszki (granica państwa), etap I odcinek Białystok–Ełk.

Stacja Ełk Osobowy

W ramach modernizacji polskiego odcinka międzynarodowej linii kolejowej Rail Baltica, na stacji Ełk Osobowy przebudowane zostaną trzy perony, które dzięki podwyższeniu i poszerzeniu ułatwią dostęp do pociągów. Peron nr 3 na stacji jest aktualnie przebudowywany: powstał już prawie cały korpus, na którym układane są płyty peronowe. Budowane jest również przejście podziemne o długości 110 metrów, które zapewni dojście do peronów oraz na drugą część stacji w kierunku osiedla Zatorze. Tunel i perony zostaną dostosowane do osób o ograniczonej możliwości poruszania i wyposażone w windy.

Na przystanku Ełk Szyba Wschód zaplanowano budowę dwóch jednokrawędziowych peronów o długości 200 metrów – przebudowa jednego z nich jest realizowana. Perony wyposażone zostaną w tzw. małą architekturę: wiaty, ławki, poręcze do odpoczynku na stojąco oraz gabloty informacyjne. 

Prace na stacji Ełk Towarowy

Inwestycja na stacji towarowej zapewni szybsze i sprawniejsze przewozy większej ilości towarów, poprawiając warunki obsługi pociągów towarowych. Powstanie nowy plac rozładunkowo-załadunkowy. Dzięki przebudowie stacja Ełk Towarowy będzie mogła przyjmować pociągi o długości 740 metrów. Wyższy poziom bezpieczeństwa zapewnią nowe urządzenia sterowania ruchem kolejowym (SRK) oraz systemy przewidziane do Lokalnego Centrum Sterowania (LCS). W ramach realizowanej umowy wymienionych zostanie ok. 45 km torów i sieci trakcyjnej oraz 118 rozjazdów.

Ełk posiada największą stację węzłową na Mazurach, z której kursują bezpośrednie pociągi m.in. do Olsztyna, Białegostoku, Torunia, Poznania, Wrocławia, Gdańska, Szczecina, Gdyni, Warszawy i Łodzi.
Inwestycja, która ma zostać ukończona do końca 2023r., zwiększy możliwości przewozowe osób i towarów pomiędzy Polską a krajami nadbałtyckimi.

O zmianach na stacji kolejowej w Ełku pisaliśmy TUTAJ.Autor: Jan Bytnar
Fot. Jan Bytnar

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz