Minął rok od momentu, gdy rozpoczęła się rozbiórka starego dworca we Włocławku. Okazuje się, że budowa nowego obiektu zakończy się najwcześniej w połowie 2023 r. – pół roku później niż początkowo zakładano. Dlaczego? Bo rozszerzył się zakres prac.
20 kwietnia 2021 r. Polskie Koleje Państwowe S.A. podpisały umowę z firmą Budimex na budowę dworca we Włocławku. Pierwszym etapem prac była budowa dworca tymczasowego. Następnie, pod koniec sierpnia 2021 r. rozpoczęła się rozbiórka starego obiektu i trwała do października 2021 r. Pod koniec maja 2022 r. inwestycja była na etapie wznoszenia konstrukcji budynku.
Aktualnie na zewnątrz obiektu realizowane są prace izolacyjne. Postępuje także montaż elewacji. Równolegle trwają roboty konstrukcyjne związane z wykonaniem elementów zagospodarowania terenu i wykonaniem przyłączy. Wewnątrz realizowane są prace instalacyjne w zakresie branży elektrycznej, sanitarnej oraz teletechnicznej. Ponadto powstają tynki gipsowe i cementowo-wapienne.
Wszystkie prace związane z tą inwestycją zakończą się najwcześniej w połowie 2023 r., czyli pół roku później niż planowano na początku. Powodem wydłużenia terminu realizacji przedsięwzięcia jest fakt, iż pojawiły się dodatkowe prace, które wynikają z konieczności przebudowy infrastruktury technicznej – ta miała się pojawić podczas wykonywania robót budowlanych jeszcze przed docelową rozbiórką dworca. Wiosną 2022 r. PKP S.A. zawarły z przedsiębiorstwem Budimex aneks do umowy w tej sprawie.
Jak będzie wyglądał nowy dworzec we Włocławku?
Trzykondygnacyjny budynek o długości 91 m i szerokości 24 m zostanie wykończony miedzianą blachą oksydowaną w ceglasto-brązowym kolorze. Na parterze znajdzie się wydzielona strefa dla podróżnych z dwiema poczekalniami, pomieszczeniem dla opiekuna z dzieckiem oraz toaletami. Po dwóch stronach holu zostaną umiejscowione pomieszczenia z kasami biletowymi dla przewoźników kolejowych i dla operatorów komunikacji miejskiej oraz regionalnych połączeń autobusowych. Na parterze przewidziano także lokale komercyjne.
Pomieszczenia znajdujące się na piętrze nowego dworca zostaną wykorzystane przez Wydział Komunikacji Urzędu Miasta Włocławek. Wewnątrz budynku będą funkcjonowały dwie windy. W południowej części obiektu znajdzie się wiata rowerowa z 48 stanowiskami oraz skwer z ławkami i pergolą. Obok budynku przewidziano 21 miejsc postojowych dla aut. Na dachu nowego dworca budynku zostaną zainstalowane panele fotowoltaiczne o łącznej mocy ok. 28 kWp.
Koszt inwestycji realizowanej przez Budimex to 25,7 mln zł.
Autor: Damian Malesza
Fot. nwloclawek.pl