Sektorkolejowy » Porozumienie Alstom i KUKE o wartości 1 mld euro – nowe możliwości eksportowe dla polskich firm

Porozumienie Alstom i KUKE o wartości 1 mld euro – nowe możliwości eksportowe dla polskich firm

pzez Adrian

Grupa Alstom i KUKE (Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych) zawarły porozumienie o współpracy. Celem zawarcia tej umowy jest „wsparcie Alstom poprzez ułatwienie realizacji kontraktów oraz pozyskanie finansowania dla nabywców taboru czy systemów sterowania ruchem kolejowym na całym świecie, a wszystko w ramach kwoty dostępnego limitu wynoszącego 1 mld euro” – podaje koncern.

W umowie określono zasady współpracy, które wzmacniają udział polskich firm przemysłowych w kontraktach eksportowych realizowanych przez Alstom, finansowanych przez banki i ubezpieczanych przez KUKE.

Polska jest kluczowym rynkiem w globalnej strategii Alstom, a także idealnym miejscem do rozwoju firmy. Nowoczesne pociągi metra, podzespoły i komponenty produkowane przez Alstom w zakładach w Polsce są wykorzystywane na całym świecie, a wartość eksportu polskich oddziałów z roku na rok rośnie. Dzięki współpracy z KUKE rozwój i inwestycje Alstom w Polsce mają szansę szybko wzrosnąć

– mówi Sławomir Cyza, Prezes i Dyrektor Zarządzający w Polsce, Ukrainie i Krajach Bałtyckich.

Umowy eksportowe możliwe dzięki tego typu porozumieniom pozwalają firmom na rozwój i zdobycie klientów na międzynarodowych rynkach. Alstom rozważa wykorzystanie wsparcia KUKE w kilku projektach zagranicznych.

Wciąż niewiele instytucji ubezpieczających kredyty eksportowe stosuje podobne innowacyjne rozwiązania, zachęcające największe podmioty w swoich branżach do inwestycji i transferu technologii. (…) Polskie firmy, aby dokonać skoku, muszą wpasować się w ten system, pozyskując do współpracy globalnych liderów

– podkreśla Alstom.

Koncern podaje również, że jako lider rozwiązań z zakresu automatyki kolejowej na polskim rynku planuje zatrudnić w Polsce kolejnych 400 ekspertów.

Autor: Agata Sumara
Fot. Alstom

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz